Nouzový stav na úřadech? Doklady totožnosti propadlé po prvním březnu platí dál

Nouzový stav ovlivnil i fungování úřadů. Ty teď kvůli riziku šíření nákazy koronavirem nepřijímají nové žádosti. Lidé tak podle mluvčího ministerstva vnitra Ondřeje Krátošky mohou nadále k prokázání totožnosti použít propadlé doklady občanské průkazy, cestovní pasy či řidičské průkazy. Výjimka se ale vztahuje na doklady, jimž skončila platnost po prvním březnu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Doklady

Ilustrační foto | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

Pokud má člověk alespoň jeden platný doklad - občanský průkaz, cestovní pas či řidičský průkaz - upřednostňuje se prokazování totožnosti některým z nich. 

„Zároveň pro občany s neplatným dokladem od 1. března 2020 dočasně neplatí povinnost žádat o vydání nového občanského průkazu ve lhůtě do patnácti pracovních dnů,“ vysvětlil Krátoška Radiožurnálu.

V Česku je 2541 potvrzených případů koronaviru, celosvětově je nakažených přes 600 tisíc

Číst článek

O nový občanský průkaz nemusí lidé žádat ani kvůli změně bydliště, svatbě, rozvodu nebo ovdovění. Výjimka platí také pro patnáctileté, kteří občanský průkaz zatím nemají.

Neukáznění řidiči mají smůlu

Nadále také platí řidičské průkazy, kterým platnost původně končila po 12. březnu, upřesňuje mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

„Samozřejmě zdůrazňujeme, že musí být dána příčinná souvislost mezi nouzovým stavem a propadlým řidičským průkazem. To znamená, že se tato pravidla nevztahují například na řidiče s pět let propadlým řidičským průkazem, který bude tvrdit, že si jej zrovna teď chtěl nechat vyměnit,“ přiblížil.

vto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme