Okruh míst, kde se Češi mohou prokazovat přes mobilní aplikaci eDoklady, se opět rozšířil. Od pondělka eDoklady akceptují úřady práce, finanční a krajské úřady, soudy nebo všechny policejní složky.
Máte už ve svém chytrém telefonu elektronický občanský průkaz, nebo se na jeho stažení chystáte? Podle Digitální informační agentury už si aplikaci eDoklady stáhlo víc než 430 tisíc Čechů.
Zákon, o kterém v pátek jednají spolkoví poslanci, zdůrazňuje, že nikdo kromě dané osoby nesměl říct, zda měla dříve jiné pohlaví, než jaké má v aktuálních dokladech. Platí to i pro příbuzné.
Česká digitální agentura o víkendu spustila aplikaci pro elektronické doklady, díky které budou moci lidí používat místo fyzického občanského průkazu jeho digitální kopii.
Podle místopředsedy vlády pro digitalizaci Ivana Bartoše (Piráti) mají na výpadky vliv i problémy cloudových technologií Azure od Microsoftu, které jsou v celé Evropě.
Od začátku budou novou elektronickou verzi občanky jako doklad totožnosti uznávat ministerstva a některé obce, od poloviny roku se přidají finanční úřady a úřady práce.
V rozhovoru pro Radiožurnál odráží sílící kritiku. „Děláme věci, které nejsou populární, ale až lidé uvidí, že byly správné a že fungují, tak se hodnocení zlepší,“ věří premiér.
Změna se dotkne asi 5000 obyvatel ulice nad 15 let, kteří nyní mají půl roku na bezplatnou výměnu občanského průkazu, v případě majitelů aut je nutná i výměna technického průkazu.
Už příští rok se mají čeští občané dočkat možnosti nosit s sebou občanku a další úřední průkazy v mobilním telefonu. Někteří se ale bojí bezpečnostních rizik.
„Identifikace prostřednictvím rodného čísla je uvnitř státní správy spíše raritou,“ řekl Bartoš. Stát k identifikaci podle něj využívá jiné identifikátory.
Kromě platebních karet bychom v chytrém telefonu nově mohli mít i elektronický občanský průkaz. Pracovat na něm bude Digitální a informační agentura, která v pátek v noci zahajuje svůj provoz.
Podle pohlaví určeného z rodného čísla se řídí státní i firemní systémy, v případě trans lidí ale často neodpovídá tomu, jak je vnímá veřejnost i oni sami.
Ten argument je až podivuhodně vžitý. Když budeš mít u jména titul, budou se k tobě sestřičky v nemocnici chovat uctivěji. Od tohoto měsíce máme jasno. Tituly jsou v občanských průkazech minulostí.
Občanské průkazy vybavené zabezpečeným čipem s biometrickými údaji budou úřady vydávat od pondělí 2. srpna. Dosud platné průkazy budou platit do skončení jejich platnosti, nejdéle do 3. srpna 2031.
Občanka s fotografií a dvěma otisky prstů má za cíl zvýšit bezpečnost v rámci volného pohybu v unii. Dosud platné průkazy bude stále možné používat až do skončení jejich platnosti.
Děti mladší šesti let a lidé, u kterých je odebrání otisků fyzicky nemožné, budou od povinnosti poskytnout otisky prstů osvobozeni. Stejně budou moci být osvobozeny i děti do 12 let.
U lidí starších 15 let budou mít občanské průkazy stejnou platnost jako dosud, tedy deset let. Průkazy, které budou vydány lidem nad 70 let, budou mít platnost 35 let.
Doklady bez strojově čitelných údajů mají podle statistického úřadu hlavně senioři, pro něž je online sčítání kvůli epidemii covidu-19 vhodnější než osobní kontakt.
Podle Lidových novin podvodníci využívají toho, že notáři od léta nemusejí kontrolovat změny ve stanovách společenství vlastníků. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.
Podle kontrolního úřadu elektronizace služeb postupovala do konce loňského roku 2019 pomalu, občané neměli o službách dostatek informací a nabídka služeb byla omezená.
Pro vyzvednutí léků na předpis v lékárně od pondělí stačí občanský průkaz nebo pas. Podle prezidenta České lékárnické komory Aleše Krebse to zjednoduší a zrychlí jejich výdej.