Státní zdravotní ústav registruje 126 případů delta mutace, její výskyt se v Česku mírně zvyšuje
Laboratoře tento týden potvrdily sekvenováním šest nových případů koronavirové mutace delta. Čtyři na jižní Moravě a dva v Praze. Informoval o tom Státní zdravotní ústav s tím, že případů této mutace, která se poprvé objevila v Indii, bylo dohromady potvrzeno 126. Vzrůstající trend výskytu ukazují i diskriminační PCR testy, řekla Radiožurnálu vedoucí Národní referenční laboratoře (NRL) Helena Jiřincová.
„Detekce varianty delta v Česku mírně narůstá, byť nelze ještě pozorovat jasný vzestupný trend. Je pravděpodobné, že vzestupný trend může pokračovat i přes přijatá opatření proti importu viru na naše území,“ říká Jiřincová.
Neočkování si budou časem testy na koronavirus platit sami, plánuje ministr Vojtěch
Číst článek
„My jsme v tomto týdnu provedli zhruba sto diskriminačních PCR testů. V tomto případě máme indikovaných zhruba sedmdesát procent varianty delta a třicet procent varianty alfa,“ dodává.
Diskriminační testy jsou prováděny na pozitivních PCR testech. Na nich se následně zjistí, zda je přítomná některá z mutací koronaviru. „Tedy, pokud hovoříme o záchytu 70 procent varianty delta u diskriminačních PCR testů, jedná se o procenta nikoli z čísla všech provedených PCR testů, ale pouze z té části testů, které byly jednoznačně pozitivní,“ vysvětluje rozdíl mezi klasickým a diskriminačním PCR testem ředitelka Státního zdravotního ústavu Barbora Macková.
V rámci vzorků zaslaných z laboratoří v tomto týdnu do NRL na diskriminační PCR bylo provedeno vyšetření 106 vzorků, přičemž v 73 případech se jedná o variantu delta, ve třech případech o suspektní variantu P1 nebo jinou variantu nesoucí mutaci E484K, a ve 30 případech o variantu alfa. Poměry variant v rámci diskriminačních PCR mohou být zkresleny malými čísly a cíleným výběrem.