Výběr z médií: výcvik psů na rozpoznání koronaviru, nízké investice obcí a výstavba na pražském Smíchově

V sobotním Regionálním Deníku se dočtete, jak koronavirus pozastavil množství plánovaných investic českých obcí. V Česku také na podzim začne další speciální výcvik psů na rozeznání nakažených novým koronavirem, píše Mladá fronta Dnes. A deník Právo se věnuje rozhodnutí Nejvyššího soudu, který povolil použití odposlechů z jiných kauz coby důkazního materiálu. Více si přečtěte ve výběru médií, který pro vás sestavil Radiožurnál.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německý ovčák

Speciálně vycvičení psi pomohou v boji s pandemií. ilustrační foto | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

Regionální Deník

České obce a města letos kvůli epidemii koronaviru nejspíš nestihnou čtvrtinu plánovaných investic. Regionálnímu Deníku to řekl předseda Svazu měst a obcí František Lukl. Radnice totiž nevědí, jestli třeba na opravy škol, hřišť nebo chodníků budou mít dostatek peněz. Výpadky obecních rozpočtů způsobily třeba takzvané kompenzační bonusy – tedy podpora podnikatelům zasaženým ekonomickými dopady epidemie. Obce sice nejprve o tyto peníze přišly, stát jim je ale nakonec vrátil, a to i s bonusem. Radnice se ale i přesto obávají, jestli dostanou dost peněz i v příštím roce, například vzhledem k tomu, že se v Česku zruší superhrubá mzda nebo sníží daň z příjmu.

V sobotu zatím přibylo 1247 nových případů. Nakažených je nyní téměř stejně jako vyléčených

Číst článek

Mladá fronta Dnes

V Česku začne na konci září fungovat další tým zaměřený na výcvik psů, kteří u lidí odhalí nákazu koronavirem. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. Kromě covidu-19 se psi budou specializovat i třeba na označování onkologicky nemocných nebo lidí s infekčním průjmovým onemocněním. V Česku se psi učí zjišťovat covid-19 už od března díky projektu Dog for Doc. A v zahraničí jsou na tom s novou metodou ještě dál – například jedna psí pracovní skupina funguje ve zkušebním režimu na letišti ve finských Helsinkách.

Právo

Odposlechy získané z jiných kauz můžou sloužit jako důkaz. Na začátku září o tom rozhodl Nejvyšší soud. Dočtete se o tom v sobotním Právu. Doteď některé soudy přitom takové odposlechy jako důkazy vůbec nepřipouštěly, dodává list. Deník odkazuje na čerstvé usnesení Nejvyššího soudu z prvního září. Ten se zabýval dovoláním v případu policisty, který byl podezřelý z nepovoleného nátlaku na podezřelého. Důkazy pocházely z prostorových odposlechů, některé z nich ale kriminalisté chtěli použít pro prověření jiného možného trestného činu. Nejvyšší soud ale upozorňuje, že se můžou objevit různé výjimky. Podle něj musí soudci brát v úvahu závažnost trestného činu a závažnost zásahu do soukromí, upozorňuje Právo.

Státní zástupce obžaloval bývalého premiéra Nečase kvůli křivé výpovědi ve prospěch manželky Jany

Číst článek

Lidové noviny

Na pražském Smíchově startuje největší developerský projekt v metropoli. Téma pro Lidové noviny. V areálu bývalého nákladového nádraží vznikne nová čtvrť. Výstavba přitom měla začít už před půl rokem – vše ale zbrzdil koronavirus. Developeři plánují, že toto nové „město ve městě“ nabídne místo pro bydlení víc než třem tisícům lidí a vytvoří devět tisíc pracovních míst, všímají si Lidové noviny. Čtvrť vzniká na 22 hektarech bývalého nákladového nádraží na Smíchově. Celý projekt bude podle odhadů stát 20 miliard korun a čtvrť by měla vyrůst za zhruba 12 let.

Adéla Paruchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme