Nová opatření jsou jen plivnutí do moře a nebudou mít žádný efekt, myslí si biochemik Trnka

Vláda od soboty opět zpřísňuje protiepidemická opatření. Dojde třeba na omezení ubytovacích služeb, provozu vleků a lanovek nebo trhového prodeje. Jan Trnka, přednosta Ústavu biochemie při 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a vedoucí Katedry biomedicínských oborů tamtéž, je přesvědčen, že vláda by měla zapracovat hlavně na motivaci občanů k testování a řešení problémů s logistikou očkování.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Trnka z Ústavu biochemie, buněčné a molekulární biologie na 3. LF UK.

Jan Trnka z Ústavu biochemie, buněčné a molekulární biologie na 3. LF UK. | Foto: archiv Jana Trnky | Zdroj: archiv Jana Trnky

Trnka uznává, že je potřeba brát v potaz i nakažlivější varianty koronaviru SARS-CoV-2, které se šíří například z Velké Británie nebo jižní Afriky a u nichž zatím není jasné, zda je provází horší průběh onemocnění covid-19.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nová opatření jsou jen plivnutí do moře a nebudou mít žádný efekt, myslí si biochemik Jan Trnka

Přesto ale nová vládní nařízení nepovažuje za efektivní. „S novou variantou už opatření nefungují tolik jako předtím,“ shrnuje.

Připomíná také, že ani v minulosti nebyla účinnost restrikcí zcela uspokojivá: „Nová opatření jsou plivnutí do moře. Nebude to mít žádný efekt. Bohužel.“

„Nová opatření jsou plivnutí do moře. Nebude to mít žádný efekt. Bohužel.“

Jan Trnka

Důležité je podle biochemika zejména motivovat občany České republiky, aby se nechávali aktivně testovat. Zaměstnanci i zaměstnavatelé jsou totiž spíš demotivováni, tvrdí host Speciálu.

„Pokud nebudou mít lidé důvod se testovat, nebo naopak důvod se netestovat, protože pro nízkopříjmové to může mít obrovský finanční dopad, tak dokud nebudou odstraněny tyto demotivace, můžeme mít testovacích míst tisíc, ale nepomůže to,“ soudí Trnka.

Hosty byli:

Jan Trnka, přednosta Ústavu biochemie a vedoucí Katedry biomedicínských oborů při 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy

Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy

Martin Anders, místopředseda Psychiatrické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně a přednosta Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy

Povinné licencování

Evropa se v tuto chvíli snaží vypořádat s nedostatkem protikoronavirových vakcín. Společnosti, kterým se podařilo dojít až ke schválení očkovací látky Evropskou lékovou agenturou, totiž nedovedou poptávku nasytit. Navíc se aktuálně snaží vakcínu modifikovat tak, aby byla stoprocentně účinná i proti novým mutacím viru – což celý proces opět zdrží.

„Proto se objevují hlasy, že by se to nemělo nechat jen na výrobních firmách. Je otázka, zda by Evropská unie neměla zřídit povinné licencování a začít látku vyrábět v dalších provozech,“ vysvětluje dilema Trnka.

A pokud jde konkrétně o Česko, větším problémem než akutní nedostupnost vakcíny je u nás logistika celého procesu. Podle ideálního scénáře měly být rizikové skupiny očkovány už před měsícem, uzavírá.

Poslechněte si celý audiozáznam Speciálu Martiny Maškové a Jana Burdy.

Martina Mašková, Jan Burda, Zuzana Marková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme