Sedm vyléčených z koronaviru: lidé z Děčína už pracují, žena z Ostravska zůstává v izolaci
V Česku se dosud z nemoci COVID-19 vyléčilo sedm lidí. Čtyři jsou z Děčína a vrátili se z lyžařského zájezdu v Itálii, mezi další patří žena z Frýdku-Místku, studentka z Ekvádoru a Japonec, který byl z těžkým zápalem plic hospitalizován v nemocnici v Prostějově. U ostatních měla nemoc lehký průběh. Jak nemoc probíhala u jednotlivých pacientů, přiblížili serveru iROZHLAS.cz jejich ošetřující lékaři a zástupci hygienických stanic.
Prvního nakaženého koronavirem oznámilo Česko 1. března, první tři vyléčené o 16 dní později. Nemoc COVID-19 mají za sebou rodiče a jejich dcera z Děčína, kteří se vrátili z lyžařského zájezdu z Itálie. Podle ředitele infekčního oddělení v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem Pavla Dlouhého prošla trojice lehkým průběhem onemocnění. „Měli kašel, rýmu, schvácenost, únavu a bolest svalů a kloubů,“ popsal.
Vláda prodloužila opatření kvůli koronaviru do 1. dubna, schodek rozpočtu chce zvýšit na 200 miliard
Číst článek
Všichni strávili v nemocnici v průměru jeden týden. „Pomohli jsme jim překlenout tohle období pomocnou léčbou,“ řekl. Poté byli propuštěni do domácího ošetřování. „Byli vyšetřováni a snad první dva odběry byly pozitivní a další dva potom negativní,“ popsala serveru iROZHLAS.cz ředitelka krajské hygienické stanice v Ústí nad Labem Lenka Šimůnková.
Lékaři se podle Dlouhého shodli na tom, že vhodná doba pro testování, které by vyloučilo přítomnost koronaviru v těle, je 14 dnů od prvního pozitivního odběru. „Máme ale i pacienty, kteří i po 14 dnech stále vylučují virus. Třeba ani nemají potíže, daří se jim dobře, ale musí zůstat v izolaci,“ dodal.
V současnosti trojici společně s další ženou z Děčína, která se nakazila nezávisle na této rodině, považuje hygiena za vyléčené. V den, kdy jim vyšel druhý test jako negativní, ukončili jim domácí karanténu. „Normálně chodí do práce,“ uvedla Šimůnková.
„Nejsou nebezpeční pro své okolí a mohou se chovat úplně stejně jako ostatní lidi. Samozřejmě v rámci všeobecných opatření, která nyní platí,“ vysvětlil Dlouhý.
Upozornil ale, že se lidé mohou nakazit znovu. V tom případě se opět mohou na lékaře v ústecké nemocnici obrátit. „Těch pacientů je málo, takže to s nimi intenzivně prožíváme,“ dodal. S vyléčenými je stále v kontaktu. Všem se podle něj daří dobře a vrátili se ke svému běžnému životu.
Zdravá už po týdnu
Další uzdravenou zaznamenalo Česko 20. března. Žena z Frýdku-Místku se léčila v ostravské fakultní nemocnici. „Byla propuštěna domů a byla jí ještě nařízena týdenní karanténa,“ vysvětlila redakci mluvčí ostravské nemocnice Petra Petlachová.
Ženě už zhruba po týdnu testy prokázaly, že nemoc COVID-19 nemá. Hygiena ji ale přesto nechala ještě v týdenní domácí izolaci. „Další test bude proveden 14 dní po prvním odběru, kdy byla paní diagnostikována,“ napsal serveru iROZHLAS.cz mluvčí moravskoslezské hygieny Roman Mudra. Pokud i ten prokáže, že je žena zdravá, hygiena už na ni nebude dál dohlížet.
Studentka z Ekvádoru
V pořadí šestá se v Česku 21. března vyléčila v Nemocnici Na Bulovce studentka z Ekvádoru. „Měla velmi lehký průběh. Zůstávala u nás jen kvůli tomu, že to byla cizinka. Neměla svůj byt, jinak by už byla v domácí izolaci,“ řekla redakci ředitelka infekčního oddělení Nemocnice Na Bulovce Hana Roháčková. Nemocnice s ní dále ve spojení není, takže není jasné, jestli dívka odcestovala, nebo zůstává v Česku.
Japonec ve vážném stavu
V pondělí se zatím jako poslední vyléčil i pětapadesátiletý Japonec, který byl hospitalizován na infekčním oddělení v prostějovské nemocnici. „Ačkoli byl pacientův zdravotní stav na začátku hospitalizace nestabilní, v poslední týdnu se výrazně zlepšil a těšil se dobrému zdraví. Že je pacient z vysoce infekčního onemocnění COVID-19 zcela vyléčený, potvrdily dva po sobě provedené laboratorní testy, které byly negativní,“ řekla pro iROZHLAS.cz mluvčí prostějovské nemocnice Radka Miloševská.
Materiál z Číny dosud stát přišel na tři miliardy korun. Chybějící respirátory poskytnou hasiči a policie
Číst článek
Podle serveru iDnes.cz byl muž zaměstnancem prostějovské firmy Toray Textiles Central Europe. Než se nakazil, pobýval v Anglii a vracel se přes Mnichov do Prostějova. Poté začal mít horečky a jeho stav se ani po týdnu nezlepšil. Hygienická stanice proto přikázala test na koronavirus, který byl pozitivní. Podle primáře infekčního oddělení Zdeňka Prokeše prodělal i oboustranný zápal plic.
Kdy se člověk vyléčí?
Se všemi lidmi, kteří jsou v domácí karanténě, by měla být podle oslovených odborníků v kontaktu místní hygienická stanice nebo lékař. Ti určí, kdy se má nemocný dostavit na testy. Zpravidla se ale dělají 14 dní ode dne, kdy byl člověku koronavirus diagnostikován.
„Předepsaná doba není. Děláme to stejně jako na Bulovce,“ řekl Dlouhý. Pokud test vyjde negativně, čeká pacienty po 24 hodinách další. Pouze v případě, že i tento vzorek bude negativní, je člověk vyléčený.
V budoucnu se ale podle Dlouhého může stát, že i když budou pacienti zdraví, nebudou hned schopní normálního života. Nemoc má totiž u některých těžší průběh, a právě ty pravděpodobně čeká rekonvalescence.
„Nebudou nemocní, formálně budou uzdravení, ale třeba ještě nemusí být uschopněni v práci,“ vysvětlil. „Postupně si musí zvyšovat zátěž až do okamžiku, kdy mají pocit, že zvládnou běžný režim,“ dodal.
Všem propuštěným z léčení se doporučuje to stejné, co lidem, kteří jsou zařazeni mezi zdravou populaci: dodržovat základní pravidla hygieny a aktuální nařízení vlády ohledně styku s dalšími lidmi. Zvláštní pravidla pro ně aktuálně stanovena nejsou.