Na mnoha místech stále nefunguje elektřina nebo plyn a vodu tam dodává Správa hmotných rezerv. A třeba v Holčovicích na Bruntálsku teď mají provizorní sdílené sprchy.
„Nejlepším způsobem, jak se chránit, je používat ochranné pomůcky a umývat si ruce,“ doporučuje ředitelka Moravskoslezské krajské hygienické stanice Zuzana Babišová ve vysílání Českého rozhlasu Plus
Epidemiologové rozhodně nedoporučují pít vodu ze zaplavené studny. Zatopenou studnu je potřeba nejdřív vyčistit, vydezinfikovat a vzorek vody pak nechat zkontrolovat v laboratoři.
Najít štěnici nebývá jednoduché. Nasát se přijde v noci a přes den zůstane zalezlá. Proto ji buď musíme překvapit za tmy, anebo lépe jít po jejích stopách za denního světla.
Udržování hygieny kromě absence soukromí ztěžuje i nedostatek vody, mnoho Palestinek tak má na oblečení skvrny od menstruační krve. Látky či pleny mají déle, než je vhodné, což zvyšuje riziko infekcí.
Zdravotní pomůcku představil britský start-up, který se zabývá gynekologickým zdravím. Slouží jako PCR test, který zjišťuje přítomnost chlamydií, kapavky, trichomonád, mykoplazmat či ureaplazmat.
Lidský pupík ukrývá řadu tajemství. Kromě bakterií žijí v pupíku i houby, plísně, viry a další živé organismy. Je proto důležité si pupík čistit. Vznikají v něm také žmolky, častěji u mužů. Jak to?
Podle hlavní hygieničky Svrčinové meziročně počet pozitivních testů vzrostl. „Dalo se to očekávat s tím, že jsme se vrátili z dovolených, začal podzim a znovu se skládají kolektivy,“ vysvětlila.
Hygienici se snaží najít zdroj nákazy, vzorky vody odebrali mimo jiné v domácnostech nakažených. Kvůli šíření bakterie město svolalo krizový štáb a rozhodlo, že posílí dezinfekci veřejného vodovodu.
Nezisková organizace, kterou v 70. letech Pathak založil, vybudovala téměř milion 300 tisíc záchodů pro domácnosti a taky skoro 10 tisíc veřejných záchodů pro chudé.
V provozovně nebyl zajištěný ani přístup k teplé vodě. Majitel některé nedostatky sice odstranil, ale ty závažnější tam stále zůstávají, uvedl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.
„Na posouzení novely Legislativní radou vlády nebyl čas, protože pokud předkladatel na vládě něco navrhne a ta to schválí, tak už to rada nemá jak posoudit,“ vysvětluje Michal Šalomoun.
Vyhotovení takzvaného potravinářského průkazu u praktického lékaře stálo kolem 500 korun a až dosud ho potřeboval každý, kdo pracoval v restauraci, výrobě potravin nebo třeba u stánku se zmrzlinou.
Určitě znáte přísloví: Jiný kraj, jiný mrav. Platí to, i co se týče hygieny. Co přijde normální nám, je v jiných zemích bráno jako zvláštní a nás zase může na cestách do zahraničí dost věcí šokovat.
„Covid nám paradoxně pomohl, protože se lidem dostalo do povědomí, že by nějakou dezinfekci rukou vůbec měli provádět,“ říká hygienička z IKEMu Helena Marcinková.
Zástupci podniku, kde se lidé nakazili, se na facebooku omluvili. Jde o restauraci v historickém centru stotisícového Hradce Králové, která nabízí asijskou kuchyni.
„Nejběžnější způsob nákazy je, když plavete ve vodě, třeba v rybníce, v místě zvýšeného výskytu této měňavky. Do těla se dostane tím, že se voda dostane do nosu.“
Jednorázové kelímky určené k recyklaci po skončení hlavního programu leží místo v recyklovaném koši na zemi. I to je jeden z důvodů, proč jsou návštěvníci nespokojení.
Ředitelé hygien už dřív upozorňovali na nedostatek lidí, především lékařů a dalších odborníků. Před dvěma lety v souvislosti s pandemií koronaviru tehdejší vláda rozhodla o navýšení míst o 134.
Kromě tehdejšího šéfa sněmovny Vondráčka a vedoucího prezidentské kanceláře Mynáře dostala pokutu také Zemanova ošetřovatelka, tajemník Jaroslav Hlinovský a ředitel protokolu Vladimír Kruliš.
Hygienici ihned po akci požádali o spolupráci policii, která jim pomohla s identifikací. Z jakých záběrů hygiena vycházela, ani proč si vybrala jen šest zúčastněných, není jasné.
Největší mezinárodní fotbalový zápas Jižní Ameriky skončil v září minulého roku už po deseti minutách. Proč? Na hřiště vtrhli pracovníci zdravotního úřadu s policejní eskortou.
Ministerstvo zdravotnictví vyplatilo ředitelům krajských hygienických stanic mimořádné odměny v celkové výši přes čtyři miliony korun. Nejlépe oceněnou šéfkou se stala pražská hygienička Jágrová.
V tisku se v pondělí dočtete, že kromě cen bytů rostou i náklady na jejich užívání. Vzrostly o 11 procent. Vyšší ceny ovlivňují dražší materiál i vyšší náklady na řemeslníky, píší Lidové noviny.