Operace či léčba hormony nebude od července nutná k úřední změně pohlaví, podle Ústavního soudu to bylo v rozporu s lidskou důstojností. „Dostáváme se mezi většinu evropských zemí,“ říká Petr Weiss.
Operace či hormonální léčba od července nebude podmínkou úřední změny pohlaví. Ministerstvo zdravotnictví vydalo metodiku, která reaguje na loňský nález Ústavního soudu.
„Sice mám rakovinu, ale běhám, jde to někdy těžce, ale jde to. Někdy se stydím, protože někteří lidé to mají horší, než já. Jsem asi v pohodě,“ říká Petr Ozogán.
Plektin je bílkovina a v rakovinné buňce funguje jako jakési lepidlo, které drží její tvar. Když se poruší, buňka změkne a ztratí svou schopnost pohybu i růstu, nádor tedy hůř roste i metastazuje.
Rozzuřený muž násilím vtrhl do ordinace lékaře, pohádal se s ním a několikrát jej bodl nožem. Lékař zraněním podlehl, uvedla polská média s odvoláním na ředitele kliniky a policii.
„Léčivá voda bude stékat po takové věži, aby se rozptýlila. Uvnitř budou moci lidé chodit dýchat ten vzduch, který bude nasycen,“ vysvětluje karvinská úřednice.
V Česku měl fentanyl loni 15 obětí. Podle adiktologa Davida Peška zájem o tuto drogu u nás je a s přeplněnými susbtitučními programy a dražšími léčivy by počet obětí této drogy mohl růst.
„Když zapnete stimulátor, tak se stav jako mávnutím proutku změní k nepoznání. Poznají to i laici,“ vysvětluje Robert Jech, přednosta Neurologické kliniky první lékařské fakulty Univerzity Karlovy.
Jedenáctiletý chlapec měl popálenou přes polovinu těla. Na operačním sále strávil celkem 40,5 hodin, chirurgové z Fakultní nemocnice Brno mu tím ale zachránili život.
V Česku podle ministerstva zdravotnictví přibude ročně přes 60 tisíc případů zhoubných nádorů. Odborníci očekávají, že počet pacientů s diagnózou rakoviny dál poroste. Na to reaguje i výzkum léků.
Muzeem se ‚léčí‘ hlavně úzkosti, skleslost, stres, nedostatek pohybu a v případě osamělých lidí i tíha samoty. Ale obecně jsou to potíže, které můžou vést až k vážným problémům typu deprese.
„Když tělo stojí, tak mu mozek říká: Žiješ. Když ho položíte, mozek říká: Tělo, jsi nemocné, je to s tebou špatné,“ objasňuje vedoucí lékař jednotky intenzívní péče Kliniky popáleninové medicíny.
„Po naplánované a pokračující lékařské léčbě rakoviny dnes (ve čtvrtek) ráno král pocítil dočasné vedlejší účinky, což si vyžádalo pozorování v nemocnici na krátkou dobu,“ uvedl královský palác.
Praktici navrhují, aby se podmínky pro poskytování této péče upravily. Aby ji mohli svým pacientům za úhradu od pojišťoven nabízet, by jim měl stačit jen šestidenní kurz a praktický seminář.
Familiární hypercholesterolemie – tato dědičná porucha způsobuje špatné ukládání cholesterolu už od dětství. Trápí jednoho člověka ze dvou až tří set, ale většina pacientů diagnostikovaná není.
„Experiment probíhá na jedné nejmenované ukrajinské psychiatrické klinice pro veterány. Opakovaně jsem je navštívil a na jejich program jsme přímo napasovali naši terapii,“ popisuje Horáček.
„Některé léčby stojí ve výsledku i statisíce a je potřeba podstupovat je opakovaně,“ říká pacientka žijící s long covidem v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz a Radiožurnál.
Na Slovensku, v Německu nebo Rakousku je přitom podle Zikána mají. Tyto léky totiž dokážou riziko četných zlomenin a invalidity oddálit i o 15 let. U některých lidí dokonce zlomeniny potlačí úplně.
„Spotřeba v některých skupinách léků roste. Zejména v oblastech, kde narůstá výskyt příslušných onemocnění – ať už je to diabetes, srdeční selhání nebo hypertenze,“ říká farmaceut Josef Suchopár.
Na základě životního příběhu Michaely Duffkové vznikl film Zápisník alkoholičky. Duffkovou v něm ztvárnila Tereza Ramba, podle autorky prý velmi zdařile. „Dívat se sama na sebe bylo velmi těžké“.
„Neuromodulační metody používáme jen ve vybraných případech,“ říká vedoucí lékař týmu léčby bolesti Šimon Kozák. Nejčastěji jde o pacienty, kterým nezabírají léky na bolest.
„Musíme si uvědomit, že nám stárne populace. To je věc, která je naprosto neoddiskutovatelná. Jsou to tvrdá data, která máme k dispozici nejenom my, ale i ÚZIS a další subjekty,“ říká Kabátek.
Argentinské hlavní město zažívá boom trhu s nájemním bydlením. Pronajímatelé spěchají s uvedením nemovitostí na trh a nabídka pronájmů v Buenos Aires se zvýšila o více než 170 procent.