Česko se v boji proti korupci loni nikam neposunulo. Podle žebříčku Transparency skončilo na 41. místě
Česká republika je v hodnocení Indexu vnímání korupce za minulý rok na 41. místě. Vyplývá to z šetření mezinárodní neziskové organizace Transparency International. Ta porovnávala celkem 180 zemí z celého světa.
V roce 2023 si Česko oproti předchozímu roku polepšilo v hodnocení o jeden bod, nyní je na stejném místě jako loni, vyplývá ze srovnání Transparency International.
V rámci regionu V4, který tvoří kromě nás také Slovensko, Polsko a Maďarsko, je Česko už druhým rokem premiant. „Za námi je na sdílené druhé pozici Polsko a Slovensko. Následuje Maďarsko. Je to dlouhodobý problém, co se týče korupce související s problematikou dodržování hodnot právního státu v Maďarsku,“ doplnil Kotora.
Jak zabránit korupci? Digitalizace, transparentnost a poradenství s veřejnými zakázkami, radí vědci
Číst článek
Ale ve srovnání s průměrem ostatních států Evropské unie, který je 64 bodů, zaostáváme o sedm bodů.
Podle mluvčího Transparency International Davida Kotory to není dobrý výsledek. „Z našeho pohledu to vůbec není lichotivá zpráva, protože za tu dobu, co je Česká republika měřena v rámci toho indexu, tak by určitě měla aspirovat na vyšší bodová místa, měla by mířit alespoň na průměr i nad něj,“ říká Kotora pro Radiožurnál.
Index vnímání korupce se Česku měří od roku 2012 a podle Kotory před námi mají náskok i pobaltské státy.
Nejlíp hodnocené je Dánsko, to za minulý rok získalo 90 bodů z celkových 100 možných. Následuje Finsko a Nový Zéland. Naopak spodní příčku obsadilo s 11 body Somálsko a na předposledním sdíleném místě je Jižní Súdán, Sýrie a Venezuela.
Korupce je podle Transparency velké téma i na Ukrajině a v Rusku. Šetření ale ukazují, že lépe, skoro o 40 míst, je na tom první jmenovaná země, i kvůli snaze být součástí Evropské unie.
Aktivně prý zlepšuje otevřenost dat nebo fungování protikorupčních úřadů na národní úrovni. Kdežto v Rusku žádné snahy korupci řešit výzkumníci nenacházejí.
Kde Česko selhává
Organizace v Česku dlouhodobě kritizuje tři věci. První je absence strategického řešení. Korupce podle ní není priorita, často se odsouvá kvůli inflaci, hospodářské krizi, cenám energií a potravin nebo válce na Ukrajině.
Kottová z kauzy Rath je na svobodě. Soud rozhodl o jejím propuštění z vězení po polovině trestu
Číst článek
Ovšem podobné výmluvy se netýkají jen současné vlády, ale i těch předešlých.
„Chybí nám lídr z politické reprezentace, který by měl snahu si omezování korupce vzít za své téma a strategicky ho řešit na celonárodní vládní úrovni. Druhý problém vidíme v protikorupční legislativě, ve které Česko zaostává. Jsou zde přijímány zákony na základě vnějšího tlaku, protože jsme členská země Evropské unie,“ připomíná David Kotora.
Kromě toho je to prý i nedostatečná politická integrita, jinak řečeno zodpovědnost a vyvozování následků v souvislosti s kauzami, nejen korupčními. Ať už v nich figurují sami politici, anebo jejich kolegové.
Z pozitivních kroků v Česku Transparency zmiňuje třeba zákon o ochraně oznamovatelů přijatý loni v srpnu, i když se nevztahuje na anonymní oznamovatele. Dále jde i o novelizaci zákona o střetu zájmů, ale ani ta neřeší problém komplexně, jen z části.
Hodnocení indexu vychází ze stupnice 0 až 100 bodů, přičemž stovka označuje zemi s téměř nulovou korupcí. Žebříček je sestavován na základě hodnocení expertů.