Jedeme úplně nadoraz, říká ředitel ostravského krematoria. Na hranici kapacit jsou čtyři kraje
V souvislosti s koronavirovou nákazou roste počet úmrtí a krematorium v Ostravě, jediné zařízení v Moravskoslezském kraji, nestačí zpopelňovat. Velmi rychle dochází i skladovací kapacity. „Jedeme úplně na doraz,“ říká jeho ředitel Ivo Furmančík. Desítky zemřelých tak musí převézt do Hustopečí. Obdobná situace je podle ministerstva vnitra v celkem čtyřech krajích. Takto zachytila dění v Ostravě fotografka serveru iROZHLAS.cz.
Nárůst zemřelých i kvůli koronaviru v Moravskoslezském kraji ostravské krematorium nezvládá. Je totiž jediné v kraji a těla zemřelých proto nestíhá zpopelňovat včas.
„Pracujeme na maximální výkon. S tím ale souvisí velké zatížené technologií, které tím velice trpí. Je neustále zvyšující se riziko, že dojde k nějakému výpadku,“ říká ředitel Ivo Furmančík.
Zatímco běžně zpopelní ostravské krematorium měsíčně v průměru 950 až 970 zesnulých, v posledních měsících je to o 60 procent více. V listopadu bylo zpopelněných 1556, v prosinci 1570.
Krematorium kvůli tomu už v listopadu přistavělo dodatečné chladicí zařízení a nyní přidalo dva mrazicí kamiony.
Z Ostravy se chystá převoz 50 těl do jihomoravských Hustopečí. Kapacita krematorií v některých dalších krajích nicméně podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) může být naplněna v příštích dnech, Ústřední krizový štáb to bude řešit přesuny. Nejvíc volných kapacit má podle něj Praha.
Soukromé krematorium v Hustopečích, stejně jako krematorium na brněnském Ústředním hřbitově, jsou ovšem na hranici svých kapacit. Zatím ale zvládají.
„Fungujeme ale 24 hodin denně a pracujeme na tři směny,“ uvedl ředitel hustopečského krematoria Zdeněk Valíček. Čtyři stálé zaměstnance museli doplnit čtyři brigádníci. Skladovací kapacity by dalších 50 těl nedokázaly pojmout. „Podle předběžných informací by k nám měla být těla dopravena s mobilními chladicími boxy,“ řekl k tomu Valíček.
Celkem v Česku funguje 27 krematorií a jejich kapacita je dostačující. Podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové jde v případě Moravskoslezského kraje o problém provozovatele, který je možno vyřešit spoluprací mezi zařízeními.
Ministerstvo vnitra nicméně v pátek odpoledne zveřejnilo závěry šetření krizového štábu. Z něj vyplývá, že podobná situace je i v Karlovarském, Olomouckém a Zlínském kraji. Tato krematoria jsou na hranici svých kapacitních možností.
K možnému maximu se ale blíží i zařízení v Královéhradeckém, Plzeňském a Pardubickém kraji. „Krematoria budou hlásit každé ráno aktuální počet žehů za předchozí den a sledovány budou také kapacity a vytížení chladících a mrazících boxů,“ uvedl mluvčí ministerstva Klára Dlubalová.
„Situace je tam nyní kritická, ale podobná tam bývá i při výskytu jiných onemocnění. Musí se to řešit výpomocí. Zemřelé na koronavirus není povinnost spalovat, ale můžou se pohřbívat i do země,“ řekla hygienička Rážová na pravidelné páteční tiskové konferenci.
Podobně to vidí i ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). „I v dobách, které nejsou tak složité, jako je ta současná, dochází k převozu těl mezi krematorii,“ uvedl.
Nárůst počtu mrtvých někde řeší dvousměnným provozem, ve Zlíně uvažují o třetí směně. Na sto procent kapacity pracuje krematorium Vysočanské zahrady na Chomutovsku, vypomáhá mu Most a Mělník.
Pohřební služby musejí kvůli pandemii víc používat ochranné pomůcky a dezinfekcí. Ochranné pomůcky musí v současné době používat všichni zaměstnanci, dezinfekcí musejí být vybaveny veškeré provozy pro veřejnost. Ministerstvo zdravotnictví na konci března zveřejnilo zprávu o nakládání s těly zesnulých s potvrzenou nákazou koronavirem.