Kupní smlouvu na vepřín v Letech podepíšeme ještě do voleb, tvrdí Herman
Stát podle ministra kultury Daniela Hermana z KDU- ČSL podepíše smlouvy o odkoupení vepřína v Letech u Písku zřejmě v polovině října. Ministr nepřipouští, že by vláda to vláda nestihla do voleb. Nepředpokládá ani, že by příští vláda odstoupila od dohody.
„Ten prostor tam není, protože bude podepsána kupní smlouva, bude to jasné. Garantuji, že to bude do voleb – bude kupní smlouva podepsána. To znamená, že tato vláda uvolní finanční prostředky, aby věc mohla být realizována,“ řekl Radiožurnálu ministr kultury Herman
Prodáme vepřín v Letech, souhlasili vlastníci. Čekají na konkrétní nabídku od státu
Číst článek
Peníze ale půjdou až z nového státního rozpočtu. Stát by měl poslat peníze firmě AGPI začátkem příštího roku. Přesnou částku zatím obě strany tají - zveřejnit ji chtějí až po podpisu kupní smlouvy.
Herman to prohlásil v pátek po ocenění Čeňka Růžičky, který 20 let bojuje za to, aby na místě někdejšího romského internačního tábora stál památník.
Růžičku ministr označil za člověka, který reprezentuje skupinu "velice drsně zasaženou rasovou nenávistí". Uvedl, že součástí kultury musí být i "kultura připomínání", a to i těch kapitol historie, na které se nevzpomíná dobře.
Od srpna 1942 do května 1943 prošlo letským táborem 1308 Romů, 327 z nich v něm zahynulo a přes 500 skončilo v Osvětimi. Při likvidaci takzvaného cikánského rodinného tábora v Osvětimi v noci z 2. na 3. srpna 1944 byly povražděny téměř tři tisícovky lidí. Na 2. srpna proto připadá Památný den romského holocaustu. Celkem zahynulo v Evropě za války na 500 000 Romů a Sintů.
Medaili Artis Bohemiae Amicis (Přátelům českého umění) uděluje ministerstvo kultury od roku 2000. Loni ji získal například bývalý dirigent České filharmonie Jiří Bělohlávek.