Lety chtěli odkoupit Topolánek, Kocáb i Paroubek. Připomeňte si, jak plánovaly problém řešit předchozí vlády
Vláda mluví o tom, že by vykoupila od současného majitele budovu vepřína v Letech, který stojí na místě bývalého koncentračního tábora. Tento problém však chtěly řešit již předchozí vlády.
Největší komplikací pro každou vládu, která chce odkoupit vepřín, jsou peníze. Bývalý premiér Mirek Topolánek (ODS) v roce 2007 plánoval nedostatek financí řešit oslovením více subjektů. „Bylo by dobře, aby se na financování podíleli všichni zúčastnění, to znamená v největší míře asi stát, ale také kraj, obec, Romové, případně uspořádání sbírky v této věci,“ řekl. Nic dalšího se však nestalo.
O dva roky později přišel tehdejší ministr pro lidská práva a národnostní menšiny Michael Kocáb (Strana zelených) s mnohem ambicióznějším řešením. „Vezmu ty nejbohatší firmy v republice, jako ČEZ, různý ty mobilní telefony, aby přispěli na přesunutí vepřína. Protože kdybychom měli těch 600, 700 milionů, tak je na to nedáme.“ Ani tento plán však nevyšel.
Vyjádření tehdejšího ministra pro lidská práva a národnostní menšiny Michaela Kocába (SZ) k Letům
V roce 2005 tehdejší premiér Jiří Paroubek (ČSSD) řekl, že z lidského hlediska by se mělo vyhovět tomu, aby vepřín v Letech nestál a že si k problému nechá zpracovat širší zprávu.
V roce 2008 tehdejší ministryně pro menšiny a lidská zpráva Džamila Stehlíková (Strana zelených) tvrdila, že jednají a že věří, že do tehdejšího předsednictva České republiky Evropské unii bude mít odpověď, jak s tímto problémem naložit do budoucna.
O tom, že se o problému stále jen mluví, ale k žádnému posunu stále nedošlo, potvrdil Radiožurnálu ředitel firmy AGPI Písek, které vepřín patří, Jan Čech. „Intenzivně se o tom hovoří od ledna 1998 a zatím žádná vláda, respektive zástupci vlády nikdy nenabídli naší společnosti žádnou konkrétní nabídku.“