Lídři bývalé koalice opět hledají dohodu o nové vládě
Na Úřadu vlády vpodvečer začala klíčová schůzka špiček ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody-DEU. Politici se mají dohodnout, zda znovu vytvoří společnou vládu bez Stanislava Grosse ve funkci premiéra. Nový kabinet by mohl vést velvyslanec v Evropské unii Jan Kohout. Jednání se zřejmě protáhne hluboko do noci. Do hry mezitím vstoupil také šéf opoziční ODS Mirek Topolánek, který navrhuje vytvoření vlády složené z parlamentních stran s výjimkou komunistů, která by zemi spravovala do předčasných voleb.
Topolánkova tzv. generální dohoda předpokládá vytvoření dočasné vlády složené ze zástupců stran bývalé vládní koalice plus ODS, která by vládla do listopadu. Jejím hlavním úkolem by byla příprava listopadových předčasných voleb a referenda o euroústavě, které by proběhlo zároveň s volbami.
Mirek Topolánek už o svém návrhu informoval prezidentskou kancelář, premiéra Stanislava Grosse a osobně mluvil s předsedou lidové strany Miroslavem Kalouskem.
"Snažím se jim vysvětlit, že v této situaci neexistuje vítězství 10:0, že ty strany, pokud jsou zodpovědné, každá z nich musí udělat nějaký ústupek."
První místopředseda ČSSD a ministr financí Bohuslav Sobotka reagoval na Topolánkův návrh rezervovaně. "Tak je to návrh ODS, my v tuto chvíli máme na stole možnost obnovení vlády bývalých koaličních stran, čili v tuto chvíli se návrhem ODS zabývat nebudeme."
Premiér Stanislav Gross je toho názoru, že rozhodnutí, zda budou bývalé koaliční strany opět spolupracovat, musí padnout už dnes večer. Stávající situaci podle něj není možné dál protahovat. "Dnes se podle mého názoru musí skutečně rozhodnout o tom, jestli existuje elementární vůle na vznik nové vlády beze mne."
Ještě před večerní schůzkou vedení tří bývalých koaličních stran zasedalo předsednictvo ČSSD. Zásadní doporučení ale podle šéfa poslanců Michala Krause nepadlo.
"My jsme nepřijímali žádné usnesení, pouze jsme si stanovili mantinely, kam až můžeme v těch jednáních zajít. A myslím si, že naše mantinely jsou natolik široké, že ta dohoda za předpokladu, že naši partneři budou stejně vstřícní, by mohla být na stole."
Vůli dohodnout se má podle Miroslava Kalouska i KDU-ČSL. Podle lidovců je nejlepším řešením pro Českou republiku většinová nekomunistická koalice do konce řádného volebního období. Požadují ale, aby případná nová koaliční smlouva obsahovala pojistku proti komunistům.
"Nekomunistická vláda, kde většinu by měli sociální demokraté a přitom by ve sněmovně mohli dělat ad hoc koalice, třeba i s komunisty, je samozřejmě riziko, za které neponeseme politickou odpovědnost."
Pokud lídři ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody dnes večer k žádné dohodě nedojdou a rozejdou se, chce sociální demokracie vládnout s menšinovým kabinetem.
Uvažovaný kandidát na premiéra "proevropské" vlády Jan Kohout dnes prozradil první jméno ze svého možného vládního týmu. Rád by vybíral na post ministra zahraničí z takových lidí, jako je bývalý český eurokomisař Pavel Telička. Ten však na podobné úvahy reagoval v rozhovoru pro Radiožurnál vlažně. "Já v současném kontextu nemám tyto osobní ambice."