LN: Petr Kott končí ve funkci ředitele středočeské VZP
Většina celostátních deníků se dnes zmiňuje o snaze bývalého ministra zahraničí a disidenta Jiřího Diensbiera sbírat podporu pro prezidentské volby. Lidové noviny například píší, že za jeho kandidaturu lobbuje v parlamentu několikačlenný neformální tým. Mladá fronta Dnes přináší rozhovor, ve kterém Jiří Diensbier připouští, že hlavním motivem jeho snahy je zabránit tomu, aby Václav Klaus nadále šířil ve společnosti negativní atmosféru.
Kottova trafika se hroutí - nadepsaly svůj hlavní článek Lidové noviny. Bývalý poslanec ODS Petr Kott, proslulý hlavně díky svým opileckým skandálům, odchází z VZP. Na místo ředitele středočeské pobočky ho dosadil David Rath poté, co Kott jako jeden z mála pravicových poslanců podpořil Rathův zákon o neziskových nemocnicích. Teď ale z ředitelského postu odchází, protože neuspěl v nově vyhlášeném výběrovém řízení.
Ještě před svým odchodem ale stihl Petr Kott uzavřít několik podivných smluv, píší Lidové noviny. Dvě z nich vykazují znaky poděkování sociálním demokratům za dosazení do funkce. Například ve Vlašimi otevírá firma Spine Cord novou rehabilitaci. Jedním ze dvou majitelů firmy je Zdeněk Seidl, člen ústředního výkonného výboru sociální demokracie a neúspěšný kandidát do Senátu na Benešovsku. Ve Vlašimi přitom fungují už dvě podobná zařízení a další rehabilitační ústav je jen o pár kilometrů dál v Kladrubech.
Pojišťovna bude také zřejmě platit novou polikliniku v Jirnech. Firma INC, která v opraveném statku začala letos na jaře poskytovat zdravotní péči, patří Petru Roseckému. Ten ještě jako hospodářský tajemník Komunistické strany Československa podepsal v roce 1990 za komunisty smlouvu o převodu Lidového domu na ČSSD. Jak k tomu dodávají Lidové noviny, správní rada VZP teď očekává, že nový ředitel prověří smluvní vztahy, aby tato podezření buď potvrdil nebo vyvrátil.
Deník Právo informuje, že se množí případy falešných odbojářů. Tvrdí to sami účastníci protinacistického odboje za druhé světové války. Podle nich už totiž dnes není problém nechat si ušít uniformu a ve starožitnostech nebo přes internet nakoupit válečná vyznamenání. Na konkrétní případ upozornil Právo i jeden ze čtenářů při nedávných oslavách vypálení Lidic: podle něj nešlo o vojáka ale policistu, kterému bylo na konci války pět let.
Zákon ovšem takové případy nijak nepostihuje. Podle mluvčího ministerstva obrany Andreje Čírtka je nezákonné pouze nošení uniformy, kterou v současné době používají bezpečnostní složky. "Když si někdo vezme uniformu letců z Anglie, i kdyby byl v StB, tak mu v tom nikdo nezabrání," řekl listu Čírtek.
Odbojářům ale vadí i další věc - a sice to, že novodobí legionáři, vojáci ze zahraničních kontingentů nosí pamětní medaile, které vydal ministr obrany k šedesátému výročí osvobození republiky. Ty byly přitom určeny pouze pro přímé účastníky protifašistického odboje. Náprava těchto věcí by ale podle nich byla složitá.
Hospodářské noviny spočítaly, že každý občan České republiky už dluží 84 tisíc korun. Stát se totiž za uplynulý půlrok zadlužil o dalších 53,6 miliardy korun. Podle ministerstva financí se celkový dluh země vyšplhal na 856,1 miliardy Kč. Deník dále uvádí známá fakta: státní dluh roste hlavně díky deficitu státního rozpočtu a že vše teď závisí na tom, zda se podaří vládě prosadit reformu veřejných financí.
Hospodářské noviny ale také přichází s upozorněním ekonomů, podle kterých je dalším problémem to, že musíme každý rok platit zhruba třicet miliard korun za obsluhu státního dluhu. To znamená hlavně za úroky, a to aniž by se výše státního dluhu vůbec snižovala. Letos dosáhnou úroky z dluhů dokonce čtyřiceti miliard korun, což je dvojnásobek toho, co jsme platili v roce 2000.
HN dále dodávají, že celkovou výši letošního státního dluhu mohou ovlivnit ještě další výdaje. Stát totiž například ručí za přijaté korunové a zahraniční bankovní úvěry různých institucí. Pokud ty nebudou splácet, bude miliardové částky hradit stát.