'Polibek smrti pro Vinohradskou.' Developer píše ministrovi, budovy Transgasu zatím bourat nesmí

Budovy bývalého Transgasu na pražské Vinohradské třídě se zatím podle ministerstva kultury bourat nemůžou. Vlastníci komplexu vyzývají ministra Daniela Hermana z KDU-ČSL ke změně rozhodnutí. Zaslali mu otevřený dopis, kde upozorňují na to, že v případě potvrzení památkové ochrany se mohou odvolat k mezinárodnímu soudu a požadovat arbitráž.

Praha (Aktualizováno: 11:05 28. 9. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Změna vašeho původního pravomocného rozhodnutí ministerstva kultury o neprohlášení Transgasu za kulturní památku by představovala závažný zásah do práv, kterých HB Reavis nabyl v dobré víře," píše ředitel české pobočky HB Reavis Petr Herman.

Transgas z ptačí perspektivy. Podívejte se na budovu, která je od 70. let součástí Prahy

Číst článek

„Jakékoliv soudy či arbitráže si primárně nepřejeme,“ zazní rovněž v dopise ministrovi kultury.

Resort ale tvrdí, že zatím jde jen o předběžnou ochranu a o případném vyhlášení kulturní památkou dosud nerozhodlo.

Mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková Radiožurnálu řekla, že firma zatím nemůže budovu postavenou v brutalistním stylu zbourat, protože přezkumné řízení stále trvá.

„Ministr kultury rozhodnutím z 20. září zamítl rozklad proti usnesení o zahájení přezkumného řízení. V rozhodnutí se pan ministr zabýval především vypořádáním procesních námitek, to znamená, zda bylo přezkumné řízení zahájeno včas, v zákonem stanoveném lhůtě,“ vysvětlila Cigánková.

„V rámci přezkumného řízení bude vyžádáno odborné stanovisko generálního ředitelství Národního památkového ústavu. Toto stanovisko poté zašleme vlastníkovi nemovitosti a bude mu samozřejmě poskytnuta přiměřená lhůta k vyjádření. Stále tedy platí takzvaná předběžná památková ochrana, tedy že budovu Transgas v současnosti až do vydání meritorního rozhodnutí nelze bourat.“

Vlastník budov, společnost HB Reavis, zamýšlela na místě brutalistního komplexu postavit objekt s šesti až osmi nadzemními podlažími a podzemním parkovištěm. Navrhl ho architekt Jakub Cigler, autor pražských staveb Quadrio nebo Florentinum. 

V době, kdy společnost Transgas kupovala, se o památkové ochraně nemluvilo. Zájem veřejnosti přišel až po oznámení demolice objektu. Zastánci ochrany budov tvrdí, že dílo je jednou z nejvýraznějších realizací ve stylu brutalismu v Česku.

Post from RICOH THETA. - Spherical Image - RICOH THETA

„Budova Transgasu poblíž Václavského náměstí se nachází v neprovozovatelném a dezolátním stavu, do kterého ji dohnaly zub času a nedokonalé stavební postupy sedmdesátých let. O rekonstrukci a tržním úspěchu stávající budovy podle vypracovaných studií uvažovat nelze," uvedl pro Radiožurnál Jakub Verner.

„Prohlášení budovy za kulturní památku by tak znamenalo polibek smrti pro dolní oblast vinohradské ulice," napsal pak v dopise ministrovi kultury ředitel české pobočky HB Reavis Petr Herman.

Dílo vytvořil tým Jindřich Malátek, Ivo Loos, Zdeněk Eisenreich a Václav Aulický. Stavby vznikaly mezi lety 1966 a 1976. Soubor staveb bývalého Plynárenského centrálního dispečinku Transgas a ministerstva paliv a energetiky stojí pod budovou Českého rozhlasu.

Budova, která by měla nahradit Transgas | Zdroj: HB Reavis

Michaela Vetešková, ber Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme