Antropologové identifikovali tři století staré ostatky lékaře a rektora Univerzity Karlovy Jana Löwa

Antropologové z Národního muzea po více než tři sta letech identifikovali kosterní ostatky významného barokního lékaře Jana Františka Löwa z Erlsfeldu. S objevem jim pomohli také odborníci z Kriminalistického ústavu a Ústavu soudního lékařství, když pomocí osteologické analýzy znovu kontrolovali kosterní materiály v muzejních sbírkách. Šlechtic a čtyřnásobný rektor Univerzity Karlovy byl autorem první české učebnice soudního lékařství.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan František Löwy z Erlsfeldu

Jan František Löwy z Erlsfeldu | Foto: Michaela Vetešková | Zdroj: Český rozhlas

Jan František Löw z Erlsfeldu (1648–1725) byl osobním lékařem knížete Jana Adolfa I. ze Schwarzenbergu a císařského dvora, vytvořil první českou učebnice soudního lékařství Theatrum medico-judicorum a pracoval jako vedoucí lékař při exhumaci ostatků sv. Jana Nepomuckého v roce 1719.

2:50

Děti v Uherském Hradišti se učily na kostře rakousko-uherského vojáka. Po průzkumu se dočkal pohřbu

Číst článek

O identifikaci ostatků se pokoušel už v roce 1971 Emanuel Vlček, ale tehdejší metody nebyly dostatečné. Navíc byly mezi ostatky nalezeny tzv. celudky – pohřební medailony, které naznačovaly, že nejde o řeholníky, ale o šlechtice.

Část ostatků byla do sbírek převezena již v roce 1971, další část pochází z let 1999–2000. Přesto, že byly vyzvednuty z krypty kostela Panny Marie Vítězné a svatého Antonína Peduánského, předpokládalo se, že jde o běžné ostatky bez většího historického významu.

Nový výzkum však odhalil, že by mezi nimi mohl být právě Löw z Erlsfeldu.

Osteologická analýza

Ve výzkumu sehrála zásadní roli osteologická analýza, což je vědecké zkoumání lidských kostí, které umožňuje získat informace o jednotlivci – jeho věku, pohlaví, tělesné výšce, zdravotním stavu, životním stylu nebo případných onemocněních.

Slavná lebka neandertálce z Ochtendungu byla podvod. Archeolog mohl roky falšovat stáří nálezů

Číst článek

V archeologii a antropologii je to klíčová metoda pro identifikaci a rekonstrukci života lidí z minulosti. A metoda superprojekce, což je forenzní technika, která se používá k identifikaci neznámých lidských ostatků – zejména lebek – porovnáním jejich anatomických znaků s dochovanými portréty, fotografiemi nebo obrazovou dokumentací známé osoby.

Výsledky potvrdily nejen shodu anatomických znaků, ale také přítomnost zdravotních komplikací, které byly popsány v Löwově osobním deníku.

Antropologické oddělení Národního muzea spravuje jednu z největších osteologických sbírek minulých populací v Evropě, která obsahuje přes 25 tisíc kosterních nálezů. 

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme