Máme týden na dohodu, jinak vláda skončí, hrozí Nečas i Kalousek

Koaliční vláda ODS, TOP 09 a VV zatím zůstává u moci, o její budoucnosti se ale má podle premiéra Petra Nečase rozhodnout do úterý 10. dubna. Pokud se do té doby strany nedohodnou, ODS navrhne vypsání předčasných voleb.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

TK po skončení jednání ODS v Kramářově vile

TK po skončení jednání ODS v Kramářově vile | Foto: Filip Jandourek

„V úterý bude dosažena dohoda – ano, nebo ne. Pokud bude, tak tento projekt má šanci, ale včetně naplnění rozpočtu na roky 2013 a 2014, kdy musíme dostat deficit veřejných financí pod 3 procenta HDP. Pokud nebude v úterý dosažena dohoda, končíme a jdeme do předčasných voleb,“ uvedl premiér.

Občanští demokraté už ale přistoupili na revizi programu koaliční vlády a zvažují zrušení tří ministerstev, jak žádají Věci veřejné. Kterých úřadů se to bude týkat, však nechtěl Nečas říci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozkol ve vládní koalici i názory ODS a prezidenta Václava Klause shrnula redaktorka Květa Moravcová

ODS za to naopak požaduje, aby vláda za týden schválila kroky, které povedou k úsporným rozpočtům na příští roky a trvá na bezpečné většině ve sněmovně. Jednání o dalším pokračovaní kabinetu začnou podle Nečase už ve čtvrtek.

„Zítra proběhnou bilaterální jednání s TOP 09 i s VV. Mezi pátkem a pondělím naordinuji koaličním politikům čas pro velikonoční rozjímání a zpytování svědomí. Na úterý 10. dubna svolám třístranné koaliční jednání, jehož výsledkem musí být dohoda o pokračování reformní vlády rozpočtové odpovědnosti. V případě nedosažení dohody ODS navrhne a podpoří urychlené konání předčasných voleb,“ uvedl premiér.

Dohoda, nebo nové volby

Nečas odmítl spekulace o tom, že by po odchodu VV pokračoval jeho kabinet jako menšinový: „V žádném případě nepůjdu do žádného řešení typu menšinové vlády nebo vlády, která nebude mít bezpečnou většinu v Poslanecké sněmovně. Žádné stojedničky, nic takového. Buď bude dohoda s bezpečnou většinou, pak můžeme pokračovat kvůli kredibilitě této země v rozpočtové politice, nebude-li, budou předčasné volby.“

Podobně to vidí i prezident Václav Klaus, který sice podpořil další jednání vládních stran, ale v případě neúspěchu je stejně jako ODS a TOP 09 pro předčasné volby. Dočasná řešení, jako třeba úřednická vláda, jsou pro něj prý nepřijatelná.

Klaus: Pokud jednání o pokračování koalice selžou, chci co nejdříve volby

Číst článek

„Je potřeba udělat revizi vládního programu a říci: toto, ať už z časových či ekonomických důvodů, nebudeme schopni naplnit. Ale to je na diskusi, to není na ultimativní požadavek z jedné strany. Mě fascinuje ten přístup Věcí veřejných, že nebude-li po našem, tak odcházíme z vlády. Takhle se prostě politika nedá dělat,“ míní 1. místopředseda Senátu a člen grémia ODS Přemysl Sobotka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Problémy kolem účasti Věcí veřejných ve vládě okomentovali v Ozvěnách dne 1. místopředseda Senátu Přemysl Sobotka z ODS a komentátor Deníku Ivan Hoffman

Podle něj však bude velmi těžké po dosavadních zkušenostech s VV, jejich blamáží s podáváním demisí i obviňování ostatních stran koalice z účasti na puči ve VV, dále spolupracovat.

„Po tom, co včera během noci a ráno předvedly Věci veřejné, samozřejmě důvěryhodnost bude a je velmi oslabena. Pojďme se přesvědčit, že VV chtějí být seriózním partnerem a celý klub bude chtít pokračovat ve spolupráci. Pokud se to dostane do fáze, že VV zase začnou přicházet s požadavky, že ten odchází a tamten odchází, tak takhle se nedá vládnout a pracovat,“ upozorňuje Přemysl Sobotka z ODS.

Výběr ze špatných řešení

Do úterý 10. dubna dává Věcem veřejným čas i TOP 09. Pokud nedojde k dohodě, nebudou schválená vládní úsporná opatření a VV budou mít další požadavky nad rámec dohodnuté agendy, pak je TOP 09 pro urychlené konání předčasných voleb. Podle místopředsedy strany Miroslava Kalouska jsou jediným, i když špatným řešením.

„Někdy stojíte před situací, kdy nemáte před sebou dobré a špatné řešení. Máte před sebou řešení špatné, nebo ještě horší. Předčasné volby jsou špatné řešení, pokud však VV setrvají ve svém politickém stylu a budou chtít prodlužovat naprosto nesmyslnou agónii nesrozumitelných požadavků a šarvátek, tak prodlužování takovéto vládní spolupráce by bylo tím rozhodnutím ještě horším,“ míní Kalousek.

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg a ministr financí Miroslav Kalousek | Foto: ČTK

Podle šéfa TOP 09 Karla Schwarzenberga není úkolem koaličních stran chránit Věci veřejné před sebevraždou. Řekl také, že VV nejsou podobné žádnému z partnerů, se kterými doposud pracoval.

„Je to partner, který nejenom že nepracuje ve vlastní prospěch, nýbrž pracuje na tom, aby se sám zničil. A mimo to jako vedlejší efekt taky zničil vládu a své partnery. S takovým partnerem je opravdu pracovati nemožné,“ míní Schwarzenberg.

Ministři za VV demise nepodali, nechtěli ji předat Johnovi

Číst článek

Ministři za Věci veřejné měli podle rozhodnutí svého stranického grémia podat demisi, ale ráno od toho ustoupili. Šéf resortu dopravy Pavel Dobeš navíc prohlásil, že demisi nepodá ani v následujících dnech, protože nechce vyhrocovat politickou krizi. Demisi nakonec nepředala ani vicepremiérka Karolína Peake a ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský.

Věra Pfeifferová, Květa Moravcová, Martina Spěváčková, Mirko Kašpar, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme