Mandát poslanců zvolených v roce 2006 dneškem zaniká
Dneškem končí mandát poslanců zvolených do Poslanecké sněmovny v roce 2006. Prezident Václav Klaus už svolal první zasedání nové sněmovny na pátek 11. června. Ustavující schůze, kde budou nově zvolení poslanci skládat slib, má proběhnout 22. června.
Do zvolení nového vedení sněmovny schůzi povede dosavadní místopředsedkyně Miroslava Němcová z ODS. Teprve pak může podat demisi vláda Jana Fischera.
V každém případě se zdá, že v novém volebním období čeká dolní parlamentní komoru řada změn. ODS, TOP 09 a Věci veřejné, které dohromady disponují 118 mandáty se předběžně dohodly, že budou prosazovat snížení počtu funkcionářů sněmovny, včetně počtu místopředsedů. Těch měla sněmovna v minulém období pět.
K úvahám o snížení počtu funkcionářů budoucí Poslanecké sněmovny se vyjádřil ve Světě o deváté Lubomír Zaorálek
V končícím volebním období měla Sněmovna 18 výborů, 18 stálých, dočasných nebo vyšetřovacích komisí a 6 stálých delegací. Všechny měly své předsedy, místopředsedy.
Lubomír Zaorálek z ČSSD, který byl i místopředsedou sněmovny minulé, ve Světě o deváté záměr snížit počty funkcionářů považoval za rozumnou věc vhodnou k diskusi. „Ve chvíli krize je to věc, kterou by parlamenty dělat měly, protože je to projev solidarity“ řekl k záměru snížit i platy ústavních činitelů.
ODS a TOP 09 by zřejmě nevadilo, pokud by předsedou sněmovny byl sociální demokrat. K tomu Zaorálek poznamenal, že jde o součást celku. „Jde o celkovou dohodu, chtěli bychom, aby se respektoval systém poměrného zastoupení, který by odrážel výsledek voleb.“ Připomněl, že post předsedy dolní komory pro opozici smysl má.