Přes 30 tun medu se zbytky antibiotik našli inspektoři na Olomoucku. Měl na sobě etikety Včelpa
Státní zemědělská a potravinářská inspekce našla ve skladu bývalého zemědělského družstva na Olomoucku 31,5 tuny medu. Byly na něm etikety výrobce Včelpo a jednalo se o čtyři šarže, u nichž rozbor Státní veterinární správy v roce 2015 zjistil rezidua antibiotik. Výrobce kvůli tomu nesměl med prodávat, uvedl v tiskové zprávě mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.
Nejednalo se o oficiální sklad Včelpa a Státní veterinární správa nyní bude došetřovat, odkud med pochází.
Český svaz včelařů chce prodat Včelpo. Firma se dlouhodobě potýká s problémy
Číst článek
„Provozovatel nezajistil zpřístupnění objektu ke kontrole. Z důvodu závažného podezření, že se v prostorách nachází nebezpečné potraviny, jejichž uvedení na trh může mít dopad na zdraví spotřebitele, zjednali si inspektoři do těchto prostor přístup v souladu se zákonem," uvedl Kopřiva.
Med zde byl uskladněn v baleních po 900 gramech. „Inspektoři zjistili, že se jedná o šarže označené datem minimální trvanlivosti, které jsou shodné se šaržemi, které byly dříve při kontrolách potravinářské inspekce a Státní veterinární správy zjištěny jako šarže kontaminované rezidui antibiotik. Inspektoři je na místě zadrželi a sklad zapečetili,“ řekl Kopřiva Radiožurnálu. Med s rezidui antibiotik je nevhodný k lidské spotřebě.
Kvůli mrazům bude letos možná méně medu i ovoce, hlavně meruněk a třešní
Číst článek
Vedení svazu včelařů již v listopadu 2015 rozhodlo o zastavení prodeje všech výrobků firmy Včelpo, protože zatím neodhalený viník přimíchával do českého medu ukrajinský med s antibiotiky. Jejich používání při léčení včel je v Evropské unii zakázané.
Následně Včelpo začalo medy znovu prodávat, dokud mu to veterináři opět nezakázali. Kvůli přítomnosti antibiotik v medu dostal podnik a prodejci jeho medu v minulosti milionové pokuty.
Veterináři zakázali Včelpu prodej medu opakovaně až na výjimky znovu minulý týden. Prodávat může jen ten med, u kterého doloží původ. Loni rozhodl Český svaz včelařů, kterému firma patřila, o prodeji společnosti za zhruba deset milionů korun svému členovi, podnikateli Petru Vydrovi.