Piráti si volí nového předsedu. O místo stojí šest kandidátů včetně Hřiba a Wagenknechta

Kormidlo Pirátské strany v sobotu převezme nový předseda, a to takřka po patnácti letech. Dosavadní šéf strany Ivan Bartoš v září rezignoval po neúspěchu Pirátů v krajských a senátních volbách, spolu s ním i celé předsednictvo. Pak strana odešla i z vládního angažmá do opozice. V sobotu si Piráti budou vybírat mezi šesti kandidáty na předsedu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivan Bartoš (Piráti) po setkání s prezidentem

Ivan Bartoš (Piráti) po setkání s prezidentem | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Přijetí nominací na místo předsedy nebo předsedkyně se konalo na pirátském online fóru, přičemž pomyslnou rukavici zvedlo celkem šest kandidátů. Oproti některým jiným stranám se už ale do klání dál nikdo nemůže hlásit, sobotní výběr je tak stanovený.

Piráty chci vycentrovat a stranu řídit jako přechodný manažer. Do Sněmovny bych nekandidoval, říká Hřib

Číst článek

Nejvíc nominací, a dalo by se tak říct, že i největšími favority toho klání, jsou náměstek pražského primátora Zdeněk Hřib a bývalý senátor Lukáš Wagenknecht.

Do čela strany chce i senátorka Adéla Šípová, zastupitel Turnova Zbyněk Miklík, bývalý místostarosta Prahy 3 Štěpán Štrébl a místostarosta městského obvodu Moravská Ostrava David Witosz. Volit se v sobotu bude taky předsednictvo, tedy další čtyři jeho členové kromě předsedy.

Vize kandidátů

Oba favorité mají souhrn změn a vizí, které chtějí Pirátům představit. Třeba Zdeněk Hřib té své říká Nová pirátská vlna. „Je to balík vnitřních reforem Pirátů. Jsou tam záležitosti typu uzavření části pirátského fóra, zpřísnění pravidel pro členské podněty a pro odvolávání a spousta dalších věcí, která nám umožní sjednotit vedení strany,“ popsal Hřib.

Komunikace Pirátů není optimální. K mladým ať mluví mladí a ke starším starší, nabízí Wagenknecht

Číst článek

 „Těch priorit je několik. Myslím si, že první věc je nezabývat se vnitřně vlastními problémy – ty se musí vyřešit, ale to už je problém našich voličů,“ říká Lukáš Wagenknecht, který svou vizi pojmenoval Piráti 2.0.

„To, co je navenek, jsou tři pilíře. Myslím si, že dneska mají lidé hodně osobních problémů a politici často řeší věci, které pro lidi nejsou podstatné, načež jim to nekomunikují srozumitelným způsobem,“ popsal Wagenknecht.

Pilíře mají být podle Wagenknechta například podpora malého a středního podnikání a obecně lidí ve střední vrstvě. Třetí bod by měla být adresná a funkční pomoc sociálně slabým.

Piráti opozici umí, s Blažkem bych ve vládě neseděla, říká senátorka a kandidátka na předsedkyni Šípová

Číst článek

Konec jedné éry

Září bylo pro naší politickou stranu poněkud bouřlivé. Po krajských volbách a prvním kole senátních voleb Ivan Bartoš a celé předsednictvo Pirátské strany rezignovalo. V krajských volbách totiž získali jen tři zastupitele, o 96 křesel přišli.

Dva dny poté pak Ivan Bartoš ještě z funkce ministra pro místní rozvoj řešil s premiérem Petrem Fialou z ODS problémy s digitalizací stavebního řízení. Premiér se následně rozhodl Bartoše z ministerstva odvolat.

Následoval celkový odchod Pirátů z vlády, který si odhlasovali na svém online fóru. Zůstal pouze ministr zahraničí Jan Lipavský, který ale odešel z Pirátské strany.

Eva Soukeníková, kvr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme