Prezident se v pondělí přesune z akutního lůžka na standardní, návštěvy budou omezené, uvedl Hrad
Prezident Miloš Zeman se v pondělí 15. listopadu přesune z akutního lůžka na standardní oddělení. Návštěvy přijímat bude, ale pouze v omezeném režimu. Na twitteru to oznámil hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Mezi tyto návštěvy se podle mluvčího řadí například ústavní činitelé. Mluvčí nemocnice Jitka Zinke na dotaz ČTK odpověděla, že se prezident přesune na oddělení dlouhodobé péče, kde jsou návštěvy možné. Důvodem je podle ní právě umožnění návštěv.
„Z důvodu umožnění očekávaných návštěv u pana prezidenta je na pondělí 15. listopadu plánováno jeho přemístění na oddělení dlouhodobé péče. Na lůžkách dlouhodobé péče jsou návštěvy možné, pochopitelně za striktního dodržení protiepidemických opatření závazných pro veškeré návštěvy,“ napsala ČTK Zinke.
Žádné schůzky na příští týden zatím prezident Miloš Zeman naplánované nemá. „O této nové skutečnosti byl obratem informován předseda ODS a budoucí premiér Petr Fiala. Teď bude vznikat plán setkání pana prezidenta tak, aby vše probíhalo podle ústavních pravidel a aby došlo k rychlému vývoji situace,“ řekl Radiožurnálu hradní mluvčí Jiří Ovčáček.
Prezident republiky 🇨🇿 Miloš Zeman bude podle sdělení ÚVN Kanceláři prezidenta republiky přeložen v pondělí dne 15. listopadu 2021 z akutního lůžka na lůžko standardní na standardním oddělení.
Prezident republiky bude moci na standardním oddělení omezeně přijímat návštěvy.
13:09 – 10. 11. 2021
Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu dopoledne, ještě před zveřejněním této změny, oznámil, že demisi vlády pošle prezidentovi písemně.
Prezident byl do nemocnice odvezen v neděli 10. října. Od té doby setrvával na oddělení intenzivní péče. 4. listopadu byl poté přesunut na rehabilitační oddělení, kde ho však nesmí navštěvovat nikdo kromě kancléře a rodiny.
Od pondělí 15. listopadu by však měl být už na standardním lůžku i s možností návštěv.
Nové výslechy v kauze Zemanova okolí. Policie si začala zvát zaměstnance prezidentské kanceláře
Číst článek
Hrad dlouho nechtěl prozradit, s čím se prezident léčí a jak vážná je jeho diagnóza. Jeho ošetřující lékař a ředitel Ústřední vojenské nemocnice poté veřejně vystoupil a řekl, že důvodem Zemanovy hospitalizace jsou komplikace provázející chronické onemocnění.
Začátkem listopadu při přesunu prezidenta na rehabilitační oddělení poté mluvčí nemocnice přiblížila, že Zeman trpěl „dekompenzací známého chronického onemocnění, ke které vedl zhoršený příjem potravy a tekutin“.
Podle profesora a chirurga Pavla Pafka, který je také členem lékařského konzilia zabývající se prezidentovým stavem, přijel Zeman do nemocnice těžce podvyživený. Z toho důvodu mu byla do žaludku zavedena vyživovací sonda. Nechutenství, které údajně za podvyživením stálo, i úbytek na váze jsou podle Pafka součástí příznaků jaterního onemocnění.
Pověření a demise vlády
Lékařské konzilium, které si Ústřední vojenská nemocnice vyžádala, se sešlo v pátek 5. listopadu. Po jednání zhodnotilo, že prezidentův stav nadále vyžaduje hospitalizaci a nemůže se plně věnovat práci.
Babiš pošle Zemanovi demisi vlády písemně. Premiér se chtěl původně sejít s prezidentem osobně
Číst článek
„Stanovit prognózu dalšího vývoje zdravotního stavu je i nadále velmi obtížné,“ upozornil po jednání končící rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.
Ten samý den prezident poskytl rozhovor Frekvenci 1, kde řekl, že se cítí naprosto normálně.
V dalších dnech Zeman pověřil šéfa ODS Petra Fialu sestavením vlády. Původně se měl také sejít s premiérem Babišem k předání demise vlády, ve středu však Babiš uvedl, že Zemanovi předá demisi vlády písemně.
Senát také kvůli Zemanovu zdravotnímu stavu zvažoval aktivaci článku 66, který by ho zbavil pravomocí. Nakonec ale senátní komise rozhodla, že k aktivaci nedojde, pokud bude Zeman schopen plnit významné funkce.