Za výroky o romském táboře v Letech potrestal soud exposlance SPD Roznera půlroční podmínkou
Obvodní soud pro Prahu 4 udělil bývalému poslanci SPD Miloslavu Roznerovi půlroční podmínku. Za popírání, zpochybňování nebo schvalování genocidy Roznerovi podle zákona hrozily až tři roky vězení. Rozhodnutí zatím není pravomocné.
Rozner o táboře v roce 2017 na sjezdu SPD řekl, že jde o „neexistující pseudokoncentrák“. Chtěl tím upozornit na podle něj předražený odkup vepřína poblíž pietního místa. Tehdejší vláda ANO, ČSSD A KDU-ČSL za něj zaplatila 451 milionů korun.
Rozner už není poslanec a nemá imunitu. Čelí tak obžalobě kvůli výrokům o romském táboře v Letech
Číst článek
Policie chtěla Miloslava Roznera obvinit už před čtyřmi lety, tehdy měl ale poslaneckou imunitu, a sněmovna ho ke stíhání nevydala. Po loňských říjnových volbách ale o poslanecký mandát přišel. Následně byl policií obviněn z popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy.
Obvinění pokládal za absurdní s tím, že jeho cílem nebylo zpochybnit utrpení lidí během nacistické okupace.
„Ve svém projevu na vnitrostranickém neveřejném zasedání jsem rozhodně nepopíral genocidu, ale hovořil o předraženém odkupu vepřína z veřejných zdrojů dle mého názoru zrealizovaném zcela netransparentním způsobem,“ uvedl Rozner loni v říjnu pro ČTK.
V prosinci podal Rozner proti zahájení trestního řízení stížnost, státní zastupitelství ji však odmítlo. Začátkem roku byla na Roznera podána žaloba k Obvodnímu soudu pro Prahu 4.
Tábor v Letech u Písku byl otevřen v srpnu 1940 na místě bývalých kárných pracovních a později sběrných táborů. Pro vězněné Romy se stal přestupní stanicí do Osvětimi. Podle historiků prošlo táborem od srpna 1942 do srpna následujícího roku na 1300 mužů, žen i dětí. Web Muzea romské kultury uvádí, že 326 lidí v Letech zemřelo.