Rozner už není poslanec a nemá imunitu. Čelí tak obžalobě kvůli výrokům o romském táboře v Letech

Státní zastupitelství obžalovalo bývalého poslance SPD Miloslava Roznera kvůli jeho výrokům o někdejším romském koncentračním táboře v Letech u Písku. Rozner ho před lety označil za „neexistující pseudokoncentrák“. Podání žaloby umožnilo to, že Rozner v loňských říjnových volbách neobhájil místo ve Sněmovně, a přišel tak o poslaneckou imunitu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanec SPD Miloslav Rozner na snímku z 5. února 2019.

Podání obžaloby na Miloslava Roznera (SPD) potvrdila obvodní státní zástupkyně pro Prahu 4 Blanka Valsamisová | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

Rozner již dříve odmítl, že by svým vyjádřením chtěl zpochybnit utrpení lidí v době nacistické okupace. O podání obžaloby v pátek informovala Česká televize (ČT). 

Imunita skončila. Exposlanci Volný s Roznerem čelí za své výroky obnoveným trestním stíháním

Číst článek

Podání obžaloby potvrdila obvodní státní zástupkyně pro Prahu 4 Blanka Valsamisová. „Obžaloba na Miloslava Roznera byla podána k Obvodnímu soudu pro Prahu 4,“ sdělila státní zástupkyně Valsamisová.

Výroku o „neexistujícím pseudokoncentráku“ se Rozner dopustil, když kritizoval rozhodnutí vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL odkoupit za zhruba 451 milionů korun vepřín stojící u pietního místa v Letech. Policie chtěla Roznera obvinit už v roce 2018, měl ale poslaneckou imunitu a sněmovna ho ke stíhání nevydala.

Loni v říjnu Rozner ve volbách poslanecký mandát neobhájil, čímž o imunitu přišel. Policie ho následně obvinila z popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia. Loni v prosinci podal Rozner proti usnesení o zahájení trestního stíhání stížnost, tu ale státní zastupitelství zamítlo.

‚Absurdní obvinění‘

Rozner ČTK loni v říjnu řekl, že obvinění pokládá za absurdní. "Ve svém projevu na vnitrostranickém neveřejném zasedání jsem rozhodně nepopíral genocidu, ale hovořil o předraženém odkupu vepřína z veřejných zdrojů dle mého názoru zrealizovaném zcela netransparentním způsobem," uvedl Rozner. Už dříve na plénu sněmovny prohlásil, že jeho vyjádření nemělo za cíl zpochybnit utrpení lidí v době nacistické okupace.

2:33

Součástí nového památníku romského holokaustu v Letech u Písku budou i části vepřína

Číst článek

Takzvaný cikánský tábor byl otevřen v srpnu 1940 v Letech u Písku a u obce Hodonín u Kunštátu na Moravě na místě původních kárných pracovních a později sběrných táborů. Na neomezenou dobu byly v těchto zařízeních vězněny i ženy, děti, staří a nemoc­ní lidé.

Tábory se staly přestupní stanicí protektorátních Romů do Osvětimi. Za dobu jeho existence, od srpna 1942 do srpna 1943, prošlo letským táborem zhruba 1300 lidí, přičemž 326 z nich zemřelo, uvádí web Muzea romské kultury. Podle serveru holocaust.cz bylo v rámci nacistického pronásledování zavražděno více než 5000 Romů, Sintů a dalších osob označených za cikány z území dnešní České republiky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme