Ministerstvo školství připravilo příručku proti sexistickému jazyku

Ministerstva a školy v Česku by se měly od nového roku vyvarovat použití sexistického jazyka. Právě jim je totiž určena nově vydaná ,genderová' příručka ministerstva školství, která určuje, co považovat za sexistický jazyk, jak správně používat mužské a ženské tvary a ukazuje příklady jak genderově korektní jazyk používat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Genderové studie budí rozporuplné reakce

Genderové studie budí rozporuplné reakce | Foto: Fotobanka stock.xchng

Česko má v této oblasti poměrně zpoždění, už v roce 1990 totiž uložila Evropská komise všem členským státům vypracovat jazyková doporučení pro nesexistické vyjadřování.

"Především jde o to, abychom v našem jazyce, který používá jak mužské, tak ženské tvary, tyto tvary používali správně vůči ženám i mužům. U řady povolání se používá jen mužský tvar. Například ředitel, učitel," říká ředitelka Odboru rovných příležitostí ministerstva školství Michaela Marková-Tominová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitelka Odboru rovných příležitostí ministerstva školství Michaela Marksová-Tominová mluvila na Rádiu Česko o nové genderové příručce.

"Příručka má osvětlit, proč bychom měli genderově korektní jazyk používat a jak to můžeme dělat. Měla by tedy vést k zamyšlení. To, jak používáme jazyk, je poměrně důležité. Příručku nepsal nikdo z ministerstva, ale odbornice, která se touto problematikou dlouhodobě zabývá. Ukazuje nám, že se stačí jen krátce zamyslet a příslušný tvar můžeme rychle nalézt," pokračuje Marksová-Tominová.

Přílohou brožury jsou i příklady z cizích jazyků. Relevantním příkladem může být například němčina, kde jsou také různé ženské tvary, částečně angličtina nebo španělština.

Jan Piroch, Dalibor Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme