Ministerstvo vnitra chce zjednodušit přístup k materiálům StB
Svazky komunistické tajné bezpečnosti by měly být snadno dostupné všem. Všechny materiály shromažďuje archiv ministerstva vnitra, který je stahuje od ostatních institucí. Materiály z let 1945 až 1990 by měly být odtajněny a v elektronické podobě přístupné na internetu.
Osobní spisy agentů, ale i záznamy z vyšetřování nebo sledování lidí nepohodlných komunistickému režimu by si podle představ ministra vnitra Ivana Langera mohl přečíst každý a jednoduše. Zatím je spravovala civilní rozvědka, vojenské zpravodajství, BIS i archiv ministerstva vnitra.
"Je to servis pro občany, servis, který je poskytován těm, kteří mají zájem se s těmito informacemi, s touto částí naší historie seznámit, prozkoumat ji. To, že něco zveřejňujeme, ještě neznamená, že někoho odsuzujeme," říká Langer.
Než všechny dokumenty z období 1945 až 1990 ministerský archiv převezme a vytřídí, musí Langer rozhodnout, které svazky zůstanou v tajnosti dál. "Musíme na základě jednotlivých dohod dospět k velmi razantní selekci toho, co ještě podle přesvědčení mého má být utajováno, a co nikoliv, co má ještě aktuální význam pro dnešní dobu z pohledu bezpečnostních rizik a zájmů České republiky."
Čas, do kdy se historikům podaří agendu do elektronické podoby převést, nechce ministr vnitra vzhledem k obsáhlosti archivů odhadovat. Mluvčí civilní rozvědky Bohumil Šrajer říká, že jejich spisy už jsou připravené.
"Máme vlastní projekt, kde zpřístupňujeme tyto dokumenty pohodlným způsobem pro nejširší veřejnost, a pokud jde o součinnost s ministerstvem vnitra, věříme, že dojde k vyjasnění pravidel pro zpřístupňování a všechno poběží ještě více hladce než dosud."
Veškeré spisy budou zatím na jednom místě - v ministerském archivu. Vznik Ústavu paměti národa, který by svazky shromažďoval, musí schválit zákonodárci.