Seznamy Státní bezpečnosti. Říká se jim Cibulkovy, po člověku, který je otiskl. Ale jmenovat by se možná měly jinak. Po lidech, kteří se je rozhodli vynést.
Zlomový posudek vypracoval bývalý ústavní soudce Eduard Bárány. Opřel se o předchozí rozsudky slovenských soudů, které daly ve sporu o ochranu osobnosti Andreji Babišovi (ANO) za pravdu.
Prostě se dohodli. Šéf ANO Andrej Babiš a slovenské ministerstvo vnitra uzavřeli smír. Proč? Bývalý český premiér byl prý vedený ve svazcích StB neoprávněně.
Slovenské ministerstvo vnitra uzavřelo smír s předsedou hnutí ANO v dlouholetém sporu kolem otázky, zda byl oprávněně veden v dokumentech někdejší StB jako agent na základě vědomé spolupráce.
Oznámil to slovenský ústavní soud, podle kterého příslušný senát o tom rozhodl na svém neveřejném jednání 1. února. Český expremiér už loni oznámil, že jeho právníci podali v případu novou žalobu.
Vládní koalice chce ve Sněmovně prosadit návrh, aby se lustrační zákon znovu vztahoval i na premiéra a ministry. ANO upozorňuje, že zde po zpřísnění není společenská poptávka.
Babiš avizoval, že spor nekončí. Může podat dovolání k Nejvyššímu soudu, ten by řešil pouze to, jaký úřad má žalovat. Druhou variantou je podat úplně novou žalobu proti slovenskému resortu vnitra.
Před pětadvaceti lety začal platit zákon o zpřístupnění svazků Státní bezpečnosti. Někteří lidé z dokumentů zjistili, že s StB spolupracovali i jejich blízcí.
„O evidenci ve svazcích vojenské kontrarozvědky jsem v době základní vojenské služby ani později nevěděl, s odstupem doby ji ovšem považuji za logickou,“ řekl Král.
Jaroslav Hutka pronesl výroky o udavačství poté, co chtěl prezident Miloš Zeman prosadit Karla Srpa do etické komise, která oceňuje účastníky protikomunistického odboje.
Důvodem jsou složitost kauzy i epidemiologická opatření. Své stanovisko k celé věci tak má zaslat do konce června, potom se soud rozhodne, jak s případem dál naloží.
Případ českého premiéra se vrací ke Krajskému soudu v Bratislavě. Podle bývalého šéfa Ústavu paměti národa Ondreje Krajňáka existují o Babišově vědomé spolupráci se Státní bezpečností listinné důkazy.
Podle nově odhalených archivů dostala StB v roce 1978 delikátní úkol – ochránit afghánského velvyslance a budoucího prezidenta země Babraka Karmala. V Československu se skrýval víc než rok.
Jaká byla role Karla Gotta před revolucí? Normalizaci propůjčil tvář, podle dokumentů uložených v Archivu bezpečnostních složek, do kterých iROZHLAS.cz nahlédl, se ale vymezil vůči roku 1968.
Se slovenským ústavem se premiér Babiš soudil šest let o to, zda je veden jako agent ve svazcích StB oprávněně, či nikoli. Nyní spor definitivně ukončil Evropský soud pro lidská práva.
Slovenský nejvyšší soud zamítl dovolání českého premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše ve sporu s Ústavem paměti národa o jeho spolupráci s komunistickou Státní bezpečností.
Babiš žaluje slovenský bulvární list Nový Čas. Nelíbí se mu rozhovor s bývalým příslušníkem StB Sarkocym, který Babiše označil za vědomého spolupracovníka tajné policie. Babiš to považuje za lež.
Premiér v demisi Babiš podal ke slovenskému nejvyššímu soudu dovolání proti rozhodnutí, ve kterém soud zamítl jeho žalobu, že je v dokumentech někdejší tajné policie evidován jako agent neoprávněně.
Předseda britských labouristů Jeremy Corbyn, kterého bulvární list The Sun nařkl ze spolupráce s československou Státní bezpečností, patrně nevěděl, s kým se setkává.
Krajský soud v Bratislavě rozhodl, že Andrej Babiš byl oprávněně veden ve svazcích Státní bezpečnosti. Znovu se zabývat Babišovým případem nařídil Krajskému soudu slovenský Ústavní soud.
Výpovědi bývalých agentů StB byly nelegální a soudy na ně neměly vůbec brát ohled, říká odborník na ústavní právo Aleš Gerloch ke slovenské kauze šéfa hnutí ANO Andreje Babiše.
Bez výpovědí příslušníků StB nemá Andrej Babiš šanci prokázat, že je jako agent StB veden neprávem. Myslí si to bývalý badatel Ústavu pro studium totalitních režimů Radek Schovánek.