Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Ministr Dusík: Čistý vzduch si vynutíme

Nový zákon o ochraně ovzduší, který dokončuje ministerstvo životního prostředí, chystá řadu změn. Pocítit je mají domácnosti, majitelé aut i velké podniky. Ministerstvo chce například přímo v domech kontrolovat kotle, v nichž lidé topí, a omezit vjezd do center měst autům s vysokými emisemi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Dusík - ministr životního prostředí

Jan Dusík - ministr životního prostředí | Foto: Tomáš Adamec

"Otázka domácností je asi nejtěžší, protože se váže na osobní svobodu a nedotknutelnost obydlí. Máme ale připravený určitý koncept, budeme hledat řešení i s ministerstvem spravedlnosti. Jde o to, že by byla povinná certifikace kotlů, které jsou v domě používané," řekl ministr životního prostředí Jan Dusík ve vysílání Rádia Česko.

Podle ministra až třetinu všech emisí produkují právě domácnosti. "Lidé spálí v kamnech cokoli. Pokud někdo nedokáže, že má kotel odpovídající nějakým standardům, bude mu uložen poplatek, který ho bude motivovat k tomu, aby si pořídil odpovídající kotel," varuje Dusík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Studiu Česko byl hostem ministr životního prostředí Jan Dusík

"Chceme to napojit na program Zelená úsporám, jít cestou pozitivní stimulace. Teď máte možnost si kotel vyměnit za dotaci z tohoto programu, protože v budoucnu to bude povinnost, a bude to na náklady občanů. Lidem se postupně nebude vyplácet znečišťovat ovzduší svým sousedům nepřiměřeným způsobem," říká Dusík.

Ministerstvo navrhuje i zavedení nízkoemisních zón pro automobily. "Do centra měst a obcí by mohla jezdit jen auta splňující určité emisní standardy. U nás máme velmi zastaralý vozový park a ta situace se mění velmi pomalu," poznamenal v diskusním pořadu Studio Česko ministr Dusík.

A změna by se měla v budoucnu dotknout i velkých znečišťovatelů. "Chceme jít dál v rozdělování emisních limitů podle aktuální situace v ovzduší. To znamená, že nebude celostátně platný emisní limit, ale bude možné ho zpřísnit podle toho, že v součtu jsou emise v kraji vysoké. Budeme chtít i to, že nový provoz bude povolen jen za předpokladu, že se jinde emise sníží, aby se součet emisí dále nenavyšoval," říká Dusík, který nový zákon o ochraně ovzduší označuje za velmi potřebný.

"Ve Sněmovně se už nestihne projednat, ale chci, aby se jím vláda zabývala a předala ho jako dědictví vládě příští," podotýká Dusík.

Marián Vojtek, Ondřej Černý, Robert Břešťan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme