Ministr školství Josef Dobeš oznámí rezignaci. Je to lidsky korektní, říká Nečas
Ministr školství Josef Dobeš dnes oznámí svou rezignaci – je už osmým ministrem, který Nečasovu vládu opouští. Dobešovi se nelíbilo, že by měl letos v rozpočtu svého resortu ušetřit 2,5 miliardy korun. Původně přitom mělo ministerstvo školství přijít ještě o dvě miliardy více. Vláda totiž ve středu schválila, že ministerstva musí celkově vázat výdaje za 23,6 miliardy.
„Koncem února moji úředníci rozepsali do krajů peníze přidání učitelů ve výši čtyř miliard, a kdybych musel realizovat ten škrt, tak musím minimálně dvě miliardy těm učitelům zase vzít a to pro mě bylo nepřijatelné,“ vysvětlil Dobeš.
Oznámil také, že celou situaci ještě během zasedání vlády projednal s ostatními ministry Věcí veřejných. Hrozil prý dokonce rozpad koalice. „Protože se zvažoval i jednotný postup. Nakonec vzniklo rozhodnutí, které já akceptuji, kdy kolegové se připojili k rozpočtu,“ dodal.
Rezignaci ministra školství Dobeše jsme v Ranním Interview Radiožurnálu rozebrali s místopředsedou Věcí veřejných Tomášem Jarolímem.
Premiér Petr Nečas Dobešovo rozhodnutí ocenil jako politicky a lidsky korektní a poctivé. „Jediný způsob protestu proti výši své rozpočtové kapitoly, který jsem kdy připouštěl, je právě rezignace,“ připomněl Nečas.
Místopředsedkyně vlády a Věcí veřejných Karolína Peak řekla, že ministr Josef Dobeš k rozhodnutí rezignovat dospěl sám. „Bylo jasné za těch posledních 14 dnů, kdy jsme dojednávali vázání jednotlivých rozpočtových kapitol, že k tomuto rozhodnutí spěje,“ řekla Rádiu Česko.
Peak také zdůraznila, že rozhodnutí ministra Dobeše byla v naprosté většině správná a posunul svůj resort dopředu. „To, jak byly některé kroky komunikované a jak se jevily na veřejnosti, vždycky šťastné nebylo. A bylo to kritizováno i uvnitř strany,“ dodala.
O rezignaci ministra školství jsme na Rádiu Česko mluvili s místopředsedkyní vlády a Věcí veřejných Karolínou Peak. Hostem byla také komentátor týdeníku Reflex Bohumil Pečinka.
Také podle místopředsedy Věcí veřejných Tomáše Jarolíma odvedl ministr Dobeš v některých procesech vynikající práci. „Musíme si uvědomit, že na něj dopadlo 20 let devastace českého školství. Musel se vypořádat se státní maturitou, musel řešit vysoké školství a tak dále. To všechno byly věci, které na něj dolehly z minulosti. Myslím, že až budoucnost zhodnotí, jak to vyřešil,“ připomněl v Ranním interview Radiožurnálu.
Jarolím také podotkl, že by vláda ještě měla úspory ve školství přehodnotit. „Samozřejmě šetřit musíme. Nicméně mám takový pocit, že toto je trošku strašení ministra financí. Protože předběžné výsledky prvního čtvrtletí a nejenom naše, ale i EU, Německa a světové ekonomiky, nám pravděpodobně ukážou něco jiného. Ale nejpodstatnější je asi to, že resortu školství i vnitra bychom neměli vzít ani korunu. Protože tím podvazujeme budoucí růst a schopnost tohoto národa posunout se někam výš,“ řekl.
Podle ministra financí Miroslava Kalouska je školství vládní prioritou a oproti jiným ministerstvům nejsou škrty tak velké. „Vázání výdajů tam nebude 4,5 miliardy korun, jak by na něj vycházelo podle schválených pravidel, ale pouze 2,5 miliardy korun,“ dodal.
Vázání dvou miliard korun podle Kalouska odpovídá dvěma procentům rozpočtu resortu školství a ministr by si s ním měl poradit. „Jedná se o dvě procenta provozních výdajů celé kapitoly. Jinými slovy jako kdybyste si ve svém rodinném rozpočtu měl schovat do šuplete dvě procenta předpokládaných výdajů, které jste se chystal za rok utratit. Je ryze na vás, jakou prioritu uznáte za tu nejpravděpodobnější, kterou nezaplatíte, a ty peníze si dáte do šuplete. Ale s těmi dvěma procenty byste si jistě poradil ve svém rodinném rozpočtu. Každý ministr by to měl zvládnout,“ potvrdil.
Josef Dobeš před několika měsíci oznámil, že z vlády odejde, pokud se mu do počátku dubna nepodaří dát do pořádku problémy s čerpáním peněz z evropských fondů.