Místo úspor až tisícové výdaje, podomní prodejci klamou seniory perlátory

Je to jen krátká návštěva, která ale ve finále stojí tisíce korun. Podomní prodejce přijde bez pozvání a na kohoutky vám namontuje zařízení, které údajně uspoří vodu v domácnosti. A představí se jako pracovník společnosti Aquasave group s.r.o. Právě před takovými prodejci v Praze ale varuje Česká obchodní inspekce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vodovodní kohoutek

Vodovodní kohoutek | Foto: Fotobanka stock.xchng, Lance Hancock

Eviduje už několik stížností, případy řeší i pražská policie. Společnosti teď tak hrozí až dvou set tisícová pokuta za porušení zákazu podomního prodeje v hlavním městě.

„Říkal: Dobrý den pane Kuchaři, já vám jdu zkontrolovat průtok vody a tlak v potrubí,“ vypráví 58letý Vladimír Kuchař z Prahy, jak se mu představil zástupce firmy Aquasave group s.r.o., který bez ohlášení přišel do jeho bytu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nekalé praktiky podomních prodejců, kteří pod záminkou kontrol namontují perlátory a naúčtují vysoké částky sledovala reportérka Barbora Kladivová

„Sundal boty a najednou byl v koupelně. Tady mi ukazoval jak vypadá průtok, pak velice rychle odmontoval stávající sítko, které tady bylo, a namontoval perlátor. Prakticky bez mého jakéhokoliv souhlasu zasáhl do mého soukromí,“ pokračuje.

Pracovník firmy řekl panu Kuchařovi, že by mu měl tzv. perlátor uspořit spotřebu vody. Během chvíle zařízení namontoval kromě koupelny i do kuchyně a za služby si naúčtoval dva tisíce v hotovosti. Nakonec ale slevil na polovinu. „Nevěděli jsme, jak se k tomu postavit,“ zklamaně dodává Vladimír Kuchař.

Desítky případů

Podobné návštěvy od údajných pracovníků společnosti Aquasave group s.r.o. zažily další desítky lidí nejen v Praze. Podle České obchodní inspekce jde o ukázkový případ podomního prodeje.

„Podněty od spotřebitelů eviduje Česká obchodní inspekce tři za posledních několik málo dní a přišly velmi krátce po sobě. Všechny popisují podobné jednání,“ říká mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

A další desítky stížností na tuto společnost má i pražská police. „V průběhu několika měsíců zpětně jsme přijali několikero oznámení v řádu desítek o aktivitě osob vydávajících se za zástupce dvou různých společností,“ potvrzuje policejní mluvčí Tomáš Hulan.

'Šmejdi' prodávající údajně zázračné zdravotní pomůcky se odvolali, seniorům zatím peníze nevrátí

Číst článek

Společnost Aquasave group s.r.o. totiž už neexistuje. Nově se jmenuje Regulace průtoku s.r.o. Od konce roku 2014 jde už o její třetí jméno. Jejich jednatelem ale byl Roland Balogh ze Slovenska. Internetové stránky společnost nemá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s Danem Jiránkem, výkonným ředitelem Svazu měst a obcí ČR, o podomním prodeji a o tom, jak se bránit agresivním praktikám prodejců. Moderuje Jiří Chum.

Český rozhlas se pokusil podnikatele kontaktovat přes jeho facebookový profil. Na dotazy ale nereagoval. Začátkem roku před touto společností varovaly spotřebitele i Pražské vodovody a kanalizace.

„Máme negativní ohlasy od našich zákazníků a můžu všechny Pražany ujistit, že s touto společností nemáme nic společného,“ apeluje mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Tomáš Mrázek.

Podomního prodejce může policie legitimovat

Podomní prodej je ale v Praze od konce listopadu 2015 plošně zakázaný. Jak by měli lidé postupovat, pokud se setkají s takovým prodejcem, říká mluvčí Magistrátu hlavního města Prahy Vít Hofman:

„Pokud se občan setká s podomním prodejcem, případně zjistí, že obchází sousední byty nebo domy, asi nejpraktičtější je volat Městskou policii hlavního města Prahy na linku 156, která je následně oprávněna zjistit totožnost konkrétní osoby jejím legitimováním.“

Za porušení zákazu o podomním prodeji hrozí pokuta až 200 tisíc korun.

Barbora Kladivová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme