Místopředseda KSČM: Na kondolenci KLDR není nic špatného

Smrt severokorejského diktátora má dozvuky i v Česku. Z Prahy odešla minulý týden do Pchjongjangu kondolence od předsedy KSČM Vojtěcha Filipa. Vyslovil soustrast severokorejskému vedení k odchodu "velkého vůdce" a ocenil jeho "obětavou práci pro blaho korejského lidu". Výhrady k tomuto kroku vyjádřil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil i jiní politici.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav Grospič (KSČM)

Stanislav Grospič (KSČM) | Foto: Tomáš Adamec

Místopředseda KSČM a ústavněprávního výboru Poslanecké sněmovny Stanislav Grospič na kondolenci nevidí nic špatného. „Odešla zdvořilostní kondolence, která odpovídá zvyklostem a protokolu KLDR, a na té kondolenci nevidím nic špatného,“ řekl v Ozvěnách dne Grospič. Dodal také, že v kondolenčním dopise prý o obětavé práci Kim Čong-ila pro blaho korejského lidu nic napsáno nebylo.

Grospič také uvedl, že oficiální kondolenci Severní Koreji jménem České republiky vyjádřil český velvyslanec v KLDR. KSČM ale prý měla potřebu se vyjádřit kvůli vztahům mezi politickými stranami.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty poledních Ozvěn dne byli místopředseda KSČM a ústavněprávního výboru sněmovny Stanislav Grospič a komentátor ČRo Petr Nováček

„Jsou určité mezinárodní zvyklosti mezi státy, tak i v této souvislosti existují zvyklosti mezi různými politickými stranami, a považuji za zcela samozřejmé, že jsme učinili i tento oficiální politický krok. A nemyslím si, že se tím dopustil někdo nějakého trestného činu, jak se snaží podsouvat současný ministr spravedlnosti pan Pospíšil,“ sdělil v Ozvěnách dne Grospič.

Poznámky o spřízněnosti KSČM s režimem v KLDR podle Grospiče nejsou namístě. Šlo prý jen o kondolenci a účast s úmrtím představitele severokorejské komunistické strany. KSČM prý také vnímá všechny klady i zápory režimu.

„Na jednu stranu respektujeme samostatnou cestu, kterou si zvolila Severokorejská republika, a myslíme si, že suverénně o tomto rozhodl korejský národ. A nám nepřísluší posuzovat tyto vztahy nebo je nějakým způsobem komentovat,“ popsal postoj KSČM Grospič.

Porušování lidských práv je podle Grospiče neúnosné na celém světě, ale je prý potřeba ho dokládat fakty. Zrovna tak by se prý dalo hovořit o porušování lidských práv v řadě jiných zemí, například v Saúdské Arábii.

Postih komunistů za kondolenci je nepravděpodobný

Policie se zabývá trestním oznámením, které na lídra KSČM podal František Matějka ze strany Svobodných za údajné schvalování komunistického režimu, který potlačuje lidská práva.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil dal zatím jen nepřímý podnět k tomu, aby se policie zabývala možným porušením zákona o protiprávnosti komunistického režimu, který mohla způsobit kondolence Vojtěcha Filipa do Severní Koreje. Podle komentátora ČRo Petra Nováčka se ale odborníci domnívají, že se celý problém právnicky pohybuje na tenkém ledě.

„Tam by musely být splněny dvě základní podmínky. Především by muselo jít o veřejnou proklamaci, a pokud pan Grospič, místopředseda KSČM, v každé větě opakoval, že to je kondolence, tak jistě by bylo obtížné pro orgány činné v trestním řízení před soudem a soud, aby usvědčili komunisty z toho, že nešlo o kondolenci, ale o veřejnou proklamaci,“ vysvětlil v poledních Ozvěnách dne Nováček a dodal:

Vojtěch Filip (KSČM) | Foto: Khalil Baalbaki

„I kdyby šlo o veřejnou proklamaci, tak by musel být zjevný úmysl záměrně a vědomě touto proklamací podporovat hnutí usilující o potlačení práv a svobod občanů, a to bude velmi komplikované.“

Podle Nováčka jde prý spíše o to, že komunisté potřebovali korejským soudruhům říct, že jsou na jejich straně, a také se snaží oživovat socialistický internacionalismus.

„Prohlášení bylo formulováno tak, aby oslovilo tady doma jakési tvrdé jádro příznivců KSČM, aby oni se mohli jasně vydělit. Protože všimněme si například nedávno v akcích namířených kriticky proti vládě, všelijakých těch občanských iniciativách, tam se angažovali výrazně sociální demokraté, ale komunistům se na ně nepodařilo příliš napojit, takže museli něco dělat,“ podotkl Nováček.

Doplnil, že Stanislav Grospič bude na dubnovém sjezdu KSČM jedním z hlavních kandidátů na předsedu strany.

Petr Nováček, Simona Bartošová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme