Modřiny, deprese, stavy úzkosti. Jak poznat týrané dítě? Většina případů se nikdy neodhalí

Nespavost, plačtivost, nechutenství nebo uzavírání se do sebe. Právě to jsou typické znaky chování, u kterých bychom v případě dětí měli podle doporučení pediatrů zpozornět. Může to být totiž signál, že je někdo týrá nebo jinak zneužívá. Případů týrání zaznamenají dětská krizová centra ročně několik tisíc. Jejich pracovníci navíc odhadují, že to je jen zlomek ze skutečného množství.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smutné děti (ilustrační foto)

Smutné děti (ilustrační foto) | Foto: Organizace Liza Alert

„Na linku důvěry zavolá 10letá plačící dívenka, která byla doma nepřiměřeně fyzicky potrestaná. Dítě je zoufalé, hodně pláče, potřebuje velkou podporu,“ popisuje Radiožurnálu modelový případ Zora Dušková ředitelka Dětského krizového centra, které linku důvěry vytvořilo. Jen loni přijalo přes čtyři tisíce telefonátů od dětí a dospělých.

Psychoterapeutka: Problémem je, když si děti začnou dělat mamuta z běžných situací

Číst článek

Tato centra jsou mnohdy jedny z prvních, na které se dítě obrátí. Podobných organizací ale u nás podle Duškové moc není. S tím souhlasí i poradkyně ministryně práce Klára Laurenčíková Šimáčková. Dodává, že kromě krizových center je důležité vytvořit taky funkční systém vyhledávání ohrožených dětí a zlepšit péči o ně.

„V první řadě bych hovořila o nutnosti vytváření programů na rozvoj rodičovských kompetencí, tak aby násilná forma zacházení s dětmi byla něčím, k čemu se rodičové neuchylují. Doplnění podpůrných služeb ať už sociálních či terapeutických či dalších forem podpory pro rodiny,“ říká Laurenčíková Šimáčková.

'Dítě musí vědět, co je nepřiměřený trest'

Ne všechny děti, ale mají odvahu o problému mluvit. Pediatrička a předsedkyně odborné společnosti dětských praktiků Alena Šebková uvedla, že rozpoznat týrané dítě je složité – upozornit by nás měly změny v jeho chování.

„Fyzicky takové dítě může, my tomu říkáme, somatizovat. Bolí je hlava, jsou unavení, bolí je bříško, mají poruchy spánku. Mohou mít výpadky paměti, být nejisté,“ vysvětluje Šebková.

Zabránit týrání dětí se podle Dětského krizového centra dá taky dostatečnou prevencí. Dítě musí vědět, jaký dotek je špatný a co je nepřiměřený trest. Také je potřeba mu vysvětlit, na koho se může obrátit v případě, že mu někdo ubližuje.

Kristýna Křupková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme