Vyplatí se Česku MotoGP? Hejtman k údajné studii mlčí, pořadatel ukázal jen dvoustránkový odhad
Veřejné rozpočty mají podle jihomoravského hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL) a dalších politiků vydělat podporou brněnské Velké ceny sto milionů korun nebo i víc. Analýzu, ze které číslo vychází, se ale datové redakci Českého rozhlasu získat nepodařilo.
Do Česka se má příští rok po šesti letech vrátit motocyklová Velká cena, oznámil na konci srpna předseda vlády Petr Fiala (ODS). Na pořádání přispěje stát: Jihomoravský kraj i Brno podle premiéra pošlou 35 milionů korun, stát prostřednictvím Národní sportovní agentury přidá vyšší desítky milionů.
Dohromady tedy premiér bez veřejné debaty slíbil pořadatelům akce – Autoklubu ČR a Automotodromu Brno – na zalistovací poplatek hodně přes 100 milionů korun. Přínos závodů pro rozpočty je podle premiéra několikrát vyšší, čísla ale neuvádí.
Jihomoravský hejtman Jan Grolich je konkrétnější: na síti X vyčísluje příjmy na daních na 250 milionů korun. Počítá přitom se 150 miliony státních dotací, tedy se ziskem „cca 100 milionů“.
Zaznělo to i na té konferenci. Podle starých i novych studii stát získá jako příjem na daních z této akce cca 250M (je to spíš spodní hranice). Pokud dá NSA 80M, tak celkově z veřejných peněz půjde 150M a cca 100M se tedy vydělá. Hodnota marketingu je navíc…
— Jan Grolich (@JanGrolich) August 29, 2024
Hejtman nic, Autoklub něco
Redakce iROZHLAS.cz hejtmana požádala o „staré i nové studie“, ze kterých jeho odhady vycházejí.
„Jihomoravský kraj žádnou tvorbu studie nezadával, doporučuji obrátit se na Autoklub ČR,“ odpověděla krajská tisková mluvčí Inka Růžičková. Na další dotazy, odkud tedy hejtman čísla má, nereagovala.
Pořadatel Autoklub ČR poskytl dva dokumenty. První se týká ekonomických dopadů a mediálního pokrytí závodů MotoGP. Pochází od pořadatele celého seriálu, španělské firmy Dorna Sports.
Ukazuje sice ekonomický přínos závodů v sezoně 2019, kdy se v Brně motocyklová Velká cena odjela zatím naposledy, ale Brnu se přímo nevěnuje: ukazuje čísla za průměrný podnik globálního seriálu. Diváci na něm utratí 47 milionů eur a celkový přínos akce má být 106 milionů. Není ovšem jasné, čí přínos. Jde o marketingový materiál, nikoliv ekonomickou analýzu.
Druhý dokument už cílí přímo na brněnskou Velkou cenu 2025. Ani tentokrát ale nejde o plnohodnotnou analýzu, jen dvoustránkový draft. Ekonomické rozvaze se navíc věnuje jen druhá strana, tu první zabírá slavná historie závodu. Celý materiál podle tiskového mluvčího Jana Koudelky nemá Autoklub k dispozici.
Analýzu vidět nemůžete
Pod letákem je podepsaná pražská firma KREIA group. Její jednatel Ondřej Špaček potvrzuje, že firma vypracovala ekonomický výhled a poskytnutá dvoustrana je jen náhled.
„Ta analýza samozřejmě existuje, ale my jako zpracovatel ji nemůžeme zveřejnit,“ vysvětluje Špaček. „To by musel udělat zadavatel.“
„Ale ani nám to takhle nepřijde v pořádku,“ reaguje na dotaz, proč Autoklub místo studie poskytuje pouze její dvoustránkové shrnutí.
Za studií si přitom stojí a ekonomický potenciál Velké ceny pro Česko podle něj dokládá spolehlivě. „Byli jsme s odhadem ještě velmi konzervativní, ta akce má potenciál vydělat státu miliony, desítky milionů,“ tvrdí.
Za zadavatele označuje skupinu kolem Karla Hubáčka, majitele firmy Automotodrom Brno, která akci spolupořádá. O analýzu požádal iROZHLAS.cz také jeho firmu, do vydání článku ale odpověď nepřišla.
MotoGP: "Přínos je několikanásobně vyšší". Ano? A mohli bychom ho vidět?
— Libor Dusek 🇪🇺 🇨🇿🦔 (@dusek_libor) August 29, 2024
Mohli, kdyby ti co rozhodují chtěli. Vždyť už 3 roky, 2021-2023 se v Brně závod nejezdí, předtím se léta jezdil se štědrými dotacemi. Takže jaké byly dopady ABSENCE MotoGP na místní ekonomiku? 🧵1/3 pic.twitter.com/zond9DtGA2
Čísla bez souvislostí
Bez analýzy se musí veřejnost spolehnout na dvoustránkové shrnutí. V něm autoři odhadují účast „v součtu za jednotlivé dny na cca 125 tisíc domácích a zahraničních návštěvníků“. Neříkají, kolik z nich přijíždí na celý víkend a kolik jen na nedělní závod.
Spotřebu návštěvníků analytici odhadují na 467 až 517 milionů, celkovou spotřebu v důsledku pořádání akce na 652 až 734 milionů korun. Částku podle letáku ještě zdvojnásobí „tržby v multiplikaci“ navazující na tuto spotřebu.
Do veřejné kasy pak přiteče podle nich 267 až 302 milionů korun. Což je právě číslo, kterým argumentuje jihomoravský hejtman.
Z letáku ovšem není jasné, kde se odhad vzal, z čeho vychází a zda se týká pouze českých rozpočtů – řada nákladů pořadatelů, závodních týmů i diváků se nedaní v Česku.
Není také jasné, zda jde o čisté výnosy po odečtení zvýšených veřejných nákladů během závodního víkendu. A ani to, zda premiér, hejtman a brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS) při rozhodování o podpoře akce, kterou vydávají za hotovou věc, četli analýzu.