N. Sarkozy a M. Topolánek: Irské odmítnutí Lisabonské smlouvy netřeba dramatizovat

"Není třeba dramatizovat, ale ani bagatelizovat," zdůraznil v pondělí francouzský prezident Nicolas Sarkozy v Praze. A měl na mysli potíž, do které se dostala Evropská unie, když Irové v referendu odmítli takzvanou Lisabonskou smlouvu. Sarkozy přiletěl do Česka i proto, aby hostitele přesvědčoval, že by bylo předčasné celý reformní proces už teď odepisovat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

N. Sarkozy a M. Topolánek

N. Sarkozy a M. Topolánek | Zdroj: ČTK

Celá Evropská unie se teď snaží najít společnou řeč, co dál po irském referendu. Zraky se upíraly především k Praze, protože Česká republika je jednou z osmi zemí, která ještě tuto reformní smlouvu neratifikovala. Právě reformní smlouva Unie přebila i další témata, o kterých přijel do Prahy jednat s českým premiérem francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Lisabonská smlouva se ovšem českého předsednictví týká, protože se počítalo, že na jeho začátku by měla vstoupit v platnost.

Nepřeceňovat, nepodceňovat

Irské "ne" lisabonské smlouvě nesmíme dramatizovat, shodli se dnes v Praze prezident Nikolas Sarkozy a premiér Mirek Topolánek: "Situace je velmi vážná a tato smlouva nepochybně nebude platit od prvního první 2009. Přičemž já irské "ne" respektuji stejně jako to francouzské," poznamenal předseda české vlády v narážce na rok 2005.

Přehrát

00:00 / 00:00

Francouzský prezident v Praze

"Nedramatizovat - to znamená připomenout si, že 18 zemí už Lisabonskou smlouvu ratifikovalo a jedna ji zamítla. Ve čtvrtek v poledne budu v Paříži mluvit s Gordonem Brownem, a vím, že on má v úmyslu pokračovat v ratifikaci. Nebagatelizovat znamená zohlednit to, že to je hlas lidu. Irské rozhodnutí je politická skutečnost. Už jsem mluvil s irským premiérem, a chtěl bych jet do Irska, abych s ním projednal, za jakých podmínek můžeme překonat tuto složitou situaci," poznamenal Sarkozy.

Podle něho Česká republika počítá s tím, že se začátkem jejího předsednictví lisabonská smlouva platit nebude: "Jestli je tu nějaká země, která České republice rozumí, je to Francie. Francie řekla "ne" v roce 2005 euroústavě. Naši čeští přátelé potřebují čas, aby si to v rámci koalice a možná i v rámci opozice probrali. Ten čas jim musíme dát."

Francouzský host ale zároveň zdůraznil, že nechce, aby Evropu na deset let zastavila institucionální diskuse: "Nechme si čas, ale neztrácejme čas!"

Nemožnost přijmout na současných právních základech do EU Chorvatsko, překrytí důležité energetické a imigrační agendy debatami o dalším směřování a znechucení jednotlivých států nekonečnými debatami - to jsou hlavní hrozby, které s sebou odmítnutí lisabonské smlouvy podle našeho premiéra nese.

O smlouvě se mluvilo i v Gdaňsku a na řadě je Brusel

O evropské reformní smlouvě diskutovali v Praze i premiéři Visegrádské skupiny. Shodli se na tom, že krach Lisabonské smlouvy v irském referendu by neměl paralyzovat chod Evropské unie. Nicolas Sarkozy kromě toho, že s Mirkem Topolánkem uzavřel strategické partnerství mezi oběma zeměmi, snažil si Českou republiku a předtím i státy Visegrádské skupiny naklonit. Ujistil je o tom, že Francie je neopomíjí, právě naopak, a že by se chtěla na postkomunistické země znovu zaměřit: "Evropa potřebuje střední Evropu. Potřebuje ji pro její růst, pro její mládí, dynamiku, a naději."

Praha ale nebyla jediným místem, kde se o evropské integraci mluvilo. V Gdaňsku se na požadavku pokračování ratifikace Lisabonské smlouvy shodli německá kancléřka Angela Merkelová a polský premiér Donald Tusk. Lídři EU budou řešení hledat i na summitu Unie 19. a 20. června v Bruselu.

O návštěvě francouzského oprezidenta v Česku i o jednání předsedů vlád zemí budeme hovořit v dnešním Radiofóru po 18. hodině. Po odvysílání si můžete zvukový záznam poslechnout v Rádiu na přání.

Milan Kopp, David Koubek, Ondřej Himmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme