Na kriminalitu už útočí dvě kobry. K Daňové se přidává kobra Hazardní
Zástupci ministerstev financí a vnitra dnes podepsali dohodu o založení společného týmu specializovaného na boj proti nelegálnímu hazardu, takzvané Hazardní kobry. Tým je obdobou spolupráce obou resortů v boji proti daňové kriminalitě známé jako Daňová kobra. Novinářům to řekl náměstek ministra financí Ondřej Závodský.
Tým, který se bude skládat ze zástupců Policie ČR, Celní správy a Finanční správy, zahájil svou činnost okamžikem podpisu. Zaměří se na potírání největších výzev spojených s nelegálním hazardem, jako jsou zejména ilegální herny fungující na bázi V.I.P. klubů, fenomén kvízomatů, slevostrojů a dalších forem organizovaného zločinu.
„Dnešek je začátek cesty k efektivnímu potírání hazardu, rychlému a bez zbytečných formalit," uvedl Závodský. Daňové úniky nelegálních forem hazardu, které se mohou pohybovat v řádech stovek milionů, jsou podle něj nepřijatelné, stejně tak jako nulová ochrana hráčů mladších 18 let.
Daňová kobra je speciální jednotka pro boj proti daňovým únikům, která vznikla v červnu 2014. Je složena z policistů, celníků a specialistů Finanční správy. (zdroj: ČTK)
„Ačkoliv nový zákon o hazardních hrách přináší, s účinností od začátku příštího roku, rozšířené pravomoci Celní správě v boji proti nelegálům, nehodláme do té doby nečinně vyčkávat. Naším cílem je regulace legálního a likvidace nelegálního hazardu," dodal Závodský.
Spolupráce bude založena nejen na vzájemné výměně informací o nelegálně provozovaných hazardních hrách, ale především bude spočívat ve společném a koordinovaném postupu vedoucím k efektivnímu správně právnímu a trestněprávnímu postihu provozovatelů nelegálně provozovaných hazardních her.
Typickým příkladem je například současná praxe, kdy organizované zločinecké skupiny aktivně oslovují provozovatele restaurací, výčepů a barů s nabídkou spolupráce na provozování "černé" herny. Řada hospodských se pak pod příslibem tučných zisků začne na této kriminální činnosti podílet.
Rozklíčovat a rozbít
Flexibilní výměna informací o provázanosti a organizovanosti těchto skupin má umožnit policii snadnější rozklíčování všech článků tohoto zločinného řetězce a ve výsledku rozbití celé sítě.
Na konci února vyzval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) k užší spolupráci při potírání kvízomatů policii, státní zastupitelství a ministerstva financí a průmyslu a obchodu. Sobotka také tehdy uvedl, že při potírání hazardu by policie a ministerstvo financí měly spolupracovat, podobně jako je tomu v případě daňových úniků, kde se vyplatilo založení Daňové kobry.
Takzvané kvízomaty jsou výherní automaty kombinované s vědomostními otázkami. Jejich provozovatelé proto tvrdí, že kvízomaty nespadají pod loterijní zákon a nepodléhají povolování. Už před dvěma lety ale ministerstvo financí prohlásilo, že jsou kvízomaty nelegálním hazardem.
V Česku funguje od loňského července speciální policejní tým Výhra zaměřený na nelegální provozování automatů. Dosud si připsal ve spolupráci s šedesátkou policejních útvarů 90 trestních řízení, ve kterých byly vedle nelegálních výherních automatů zadrženy dva miliony korun v hotovosti a další dva miliony na účtech.