Na Labi mají vyrůst nové plavební stupně, ekologové protestují
Ministerstvo dopravy chce na Labi do roku 2007 vybudovat plavební stupně. Jezy v Malém Březně na Ústecku a Prostředním Žlebu na Děčínsku mají podle ministerstva dopravy zlepšit plavební podmínky na Labi. Proti stavbě jezů protestují české i německé ekologické organizace. Vodní díla na Labi budou také tématem dnešního výjezdního jednáním vlády v Ústí nad Labem.
Zemanův kabinet dal ministru dopravy a spojů Jaromíru Schlingovi v polovině prosince za úkol urychlit přípravu těchto staveb, které mají mimojiné ztrojnásobit počet přepravených tun po Labi ročně.
Na druhou stranu proti stavbě vodních děl protestuje řada jak českých tak i německých ekologických organizací. Ekologové považují úsek Labe ke státní hranici s Německem za jeden z posledních opravdu přírodních toků. Některá sdružení jako Přátelé přírody poukazují na to, že v důsledku zvýšení hladiny Labe nenávratně zaniknou tamní unikátní ekosystémy a díla by také ohrozily návrat bobra evropského. Rybáři zase poukazují na to, že stavby ohrozí návrat lososů do řeky.
Ministerstvo životního prostředí má závěrečné stanovisko k jezům vydat ještě do konce měsíce. Kužvartův úřad si už dříve najal odborníka, který posoudil takzvaný dokument EIA tedy dopad stavby na životní prostředí. Autor posudku v něm doporučil ministerstvu životního prostředí nesouhlasit se stavbou plavebních stupňů. Jestli to bude i konečné stanovisko ministerstva se zatím dá jen těžko odhadnout, ani negativní stanovisko však nemusí plánované stavbě jezů zabránit - to v případě, že vláda prohlásí výstavbu vodních děl za veřejný záměr.