Na zakázce skenování dokumentů jsme ušetřili, tvrdí VZP. Šlo to ale i víc
Zakázka Všeobecné zdravotní pojišťovny na skenování formulářů na první pohled vypadá, že se pojišťovně podařil malý zázrak - místo očekávaných tří set milionů jí vítěz tendru nabídl jen 115 milionů. Český rozhlas však zjistil, že obdobná zakázka jde dělat ještě levněji.
Obce, kraje i stát se chlubí, že se jim daří nakupovat mnohem levněji, než čekaly. Jenže ne vždy jsou proklamované úspory skutečně úsporami.
Všeobecná zdravotní pojišťovna se rozhodla, že si nechá v následujících letech naskenovat externí firmou všechny formuláře. Údaje z nich potom skenery automaticky přepíšou do vnitřního systému pojišťovny.
Obdobnou službu jde ale dělat ještě levněji. Jiná zdravotní pojišťovna - OZP - si také nechává digitalizovat formuláře a i v jejím případě potom naskenovaná data dává do svého softwaru.
Náklady na skenování dokumentů pro zdravotní pojišťovny monitoruje Petr Sehnoutka
Jenže zatímco Všeobecnou zdravotní pojišťovnu stojí digitalizace jednoho dokumentu průměrně 3 koruny šedesát, menší oborová pojišťovna platí za naskenování téměř totožného formuláře průměrně ještě o korunu čtyřicet méně. VZP si přesto za cenou stojí.
„Vzhledem k tomu, že tato zakázka byla realizovaná formou otevřeného výběrového řízení, tak se do ní mohl opravdu přihlásit kterýkoli zájemce a stlačit cenu tak nízko, jak je reálné,“ říká mluvčí VZP Oldřich Tichý.
Naproti tomu ale vedoucí odboru plateb pojistného Aneta Wolfová z Oborové zdravotní pojišťovny říká, že jejich zakázka nijak ošizená není.
„V ceně zakázky je úplně všechno. Je v tom jak doprava přímo do firmy, tak zpracování firmou, technologie, předání k nám,“ uvedla Aneta Wolfová.
Oba tendry vyhrála firma ICZ. I když jde v obou případech o skenování a načtení dat z téměř totožných dokumentů, které se liší jen logem a barvou, tak Jiří Šťastný z této firmy to vidí jinak.
„Jde o dva zcela různé projekty realizované za odlišných podmínek a požadavků,“ upozorňuje Jiří Šťastný.