„Dospělý nesmí zaplatit více než 5000 korun za rok, děti a senioři nad 65 let 1000 korun, u starších 70 let a zdravotně postižených je to pětistovka ročně,“ říká mluvčí ministerstva zdravotnictví.
Ministerstvo zdravotnictví na konci ledna informovalo, že limitu pro rok 2025 dosáhlo už více než 116 000 lidí. Průměrně pojišťovna vracela 1369 korun, o rok dříve to bylo o 113 korun méně.
Případ Bostnové rezonuje v kontextu nedávného zabití šéfa jedné z největších amerických zdravotních pojišťoven UnitedHealthcare 50letého Briana Thompsona.
Pojišťovně chybí zhruba miliarda a 400 milionů korun. Menším nemocnicím proto posílá peníze několik dní po splatnosti, velkým dokonce s měsíčním zpožděním.
Generálního ředitele jedné z největších zdravotních pojišťoven v USA zavraždil muž na newyorském Manhattanu minulou středu ráno. Pachatel použil náboje, na nichž bylo napsáno několik různých slov.
V Polském zdravotním středisku léčí českým pacientům bolavé zuby ukrajinský lékař Taras Pujda. Popisuje, že české pacienty ošetřuje často, vnímá to tak, že v Česku zubaři jsou, ale nemají místo.
23:38
Praha||Tomáš Pancíř, job|Zdraví|Dvacet minut Radiožurnálu
Nedávný test ukázal, že některé kliniky vůbec nenabízejí plně hrazené amalgámové plomby. „Řešíme to nesmírně brutálně,“ obhajuje se šéf České stomatologické komory Roman Šmucler.
Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění dává pojišťovnám možnost použít více peněz na prevenci různých onemocnění a upravuje fungování různých jejich fondů.
Protestní uzavření ordinací v úterý a ve středu plánovali nejdřív praktičtí lékaři pro dospělé a pro děti, přidali se k nim ambulantní specialisté. Praktici v pátek po dohodě s MZd protest zrušili.
„Je to velmi nepříjemné. Nedá se šetřit na platech ani na lécích a zdravotnickém materiálu, takže v podstatě zbývá údržba a případné investice,“ přiznává ředitel Motola Ludvík.
„Sebrat bych mohl pouze nemocnicím, ale vzhledem k tomu, že i lékaři v nemocnicích chtějí zvýšit platy, tak jim těžko mohu sebrat peníze,“ vysvětluje Válek v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu.
„Zdravotní pojišťovna má nejsilnější nástroj na to, aby lékaře motivovala k tomu, aby tuto službu poskytoval. Kraje takovou možnost neměly,“ říká náměstek ministra zdravotnictví Dvořáček.
„V celém segmentu chybí zhruba tři čtyři tisíce klientů, což je velká škoda, protože se tihle lidé mohli léčit. Takhle se s chronickým nebo úrazovým onemocněním neléčí,“ konstatuje Pavlína Filipi.
Řetězovými e-maily se šíří informace o změně limitů pro vrácení přeplatků za léky. Jak ale zjistil tým Ověřovny! na vlastní kůži, ke změnám ve skutečnosti nedošlo.
Přechod k novým prostředkům ve stomatologii vnímá Šmucler jako přirozený vývoj. Jako hlavní důvod pro zákaz amalgámových plomb nevidí Kraus jejich škodlivost na lidské zdraví, ale nařízení EU.
Prominutí penále a dodatečných nákladů by se podle předlohy mohlo týkat těch fyzických osob, vůči nimž byla nařízena daňová exekuce nejpozději do konce loňského roku.
Na léčbu dvouletého Martínka, který trpí vzácným genetickým onemocněním, lidé poslali více než 110 milionů korun. Jsou potřeba na genovou terapii, kterou odmítla uhradit zdravotní pojišťovna.
„Chci jednat s ministerstvem a pojišťovnami o tom, jestli nemůžeme dělat víc, aby o životě a zdraví nerozhodovala solidarita a to, jestli mají rodiče dost sil na sbírku,“ říká Šimáčková Laurenčíková.
Pacient se šedým zákalem má nárok na plně hrazenou základní variantu zákroku. Když chce moderní čočku, musí si ji zaplatit celou. Nově by si jen doplatil rozdíl.
Zdravotní a sociální pomezí by se tak plně sjednotilo, píšou ministerstva v návrhu pro tripartitu. Záměr sklidil kritiku poskytovatelů sociálních služeb, odborů i zdravotnických zařízení.
„Úrazy na elektrokoloběžkách se začínají stávat běžnou součástí služeb našich záchranářů a začínají dotahovat úrazy na elektrokolech,“ shrnuje mluvčí libereckých zdravotníků.
Stomatolog Pavel Chrz chápe, že do chudých regionů se zubaři s novými a nákladnými postupy nehrnou. Zástupce pojišťoven Ladislav Friedrich vidí řešení v různých motivačních pobídkách pro nové lékaře.
Do vytipovaných oblastí, kde je péče praktických lékařů špatně dostupná, chce VZP nalákat nové doktory, a to pomocí bonifikačních programů, které by měly odstartovat od nového roku.