„Sebrat bych mohl pouze nemocnicím, ale vzhledem k tomu, že i lékaři v nemocnicích chtějí zvýšit platy, tak jim těžko mohu sebrat peníze,“ vysvětluje Válek v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu.
„Musíme si uvědomit, že nám stárne populace. To je věc, která je naprosto neoddiskutovatelná. Jsou to tvrdá data, která máme k dispozici nejenom my, ale i ÚZIS a další subjekty,“ říká Kabátek.
Podle likvidátora Jana Malého, který insolvenční návrh za firmu podal, nedisponuje společnost příjmem, ze kterého by mohla pohledávky splácet. Přitom ale neustále narůstá dluh o úroky z prodlení.
Řetězovými e-maily se šíří informace o změně limitů pro vrácení přeplatků za léky. Jak ale zjistil tým Ověřovny! na vlastní kůži, ke změnám ve skutečnosti nedošlo.
Pro byl při rozhodování o přiklepnutí zakázky mimo jiné i primátor Bohuslav Svoboda (ODS), spolu s ním pro Total Service zvedlo ruku dalších šest radních.
Loni se u VZP, jejímiž klienty je 60 procent populace, léčilo přes 50 tisíc pacientů s Alzheimerovou chorobou a náklady překročily 1,74 miliardy korun.
Cukrovkou trpí podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky skoro každý desátý Čech. Třeba Všeobecná zdravotní pojišťovna za péči o diabetiky minulý rok zaplatila rekordních devět miliard korun.
Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) by měla kvůli zdravotním odvodům dostat od sociální správy seznam lidí, kteří čekají na vyřízení důchodu. Přestane je pak vyzývat k úhradě pojistného.
Po stomatolozích je na Frýdlantsku sháňka. Řada lidí musí za ošetřením chrupu jezdit až do Středočeského kraje. Od dubna by dva noví zubaři v Novém Městě pod Smrkem měli mít smlouvu s pojišťovnou.
„Kapacita dětských lékařů na našem okrese je přeplněna. A když se lidé obrátí na svoji zdravotní pojišťovnu, tak jim říkají, ať třeba jezdí do Prahy nebo do Hradce Králové,“ říká končící lékařka.
„Saldo bude mírně schodkové, nicméně bude pokryto z přebytků na běžných účtech zdravotní pojišťovny,“ uvedl k plánu na příští rok předseda správní rady, poslanec Tom Philipp (KDU-ČSL).
Do vytipovaných oblastí, kde je péče praktických lékařů špatně dostupná, chce VZP nalákat nové doktory, a to pomocí bonifikačních programů, které by měly odstartovat od nového roku.
Už v září se zopakuje takzvané Milostivé léto. Dlužníci se mohou během tří měsíců zbavit svých veřejnoprávních dluhů pouze uhrazením původní dlužné částky, takzvané jistiny.
V jakých případech se můžete spolehnout pouze na kartičku zdravotního pojištění a kdy je lepší zajistit si cestovní pojištění? To vám poradíme v dalším dílu cestovatelského seriálu Radiožurnálu.
„VZP tak jednala netransparentně a diskriminovala ostatní uchazeče,“ uvedl Nejvyšší kontrolní úřad ohledně jednoho zjištěného pochybení u největší zdravotní pojišťovny v Česku.
„V těch posledních čtrnácti dnech se určitě dá mluvit o stagnaci hlavně v počtu hospitalizovaných, protože to je to číslo, které nás teď nejvíce zajímá,“ říká předseda Správní rady VZP Tom Philipp.
„Často neznáme týden těhotenství, musíme organizovat ultrazvukové vyšetření a co nejblíže se přiblížit datu porodu,“ vysvětluje Radiožurnálu porodník Antonín Pařízek z pražské porodnice U Apolináře.
Hospodaření VZP letos ovlivní rozhodnutí vlády zmrazit platby za státní pojištěnce na loňské úrovni. Ředitel pojišťovny Zdeněk Kabátek řekl, že schodek bude kvůli tomu o pět miliard korun vyšší.
V tisku se ve středu dočtete, že obce a kraje loni získaly z daní nejvíc peněz v historii. Přitom se bály, že kvůli zrušení superhrubé mzdy přijdou až o deset procent příjmů, píšou Hospodářské noviny.
Ve správní radě by podle něj měli být lidé, kteří rozumějí financování. „Ukecal jsem ho. Za mě je výborný kandidát na člena správní rady VZP. Osobně si jej velmi vážím,“ dodal Válek.
VZP příští rok zřejmě spotřebuje veškerou rezervu, kterou má na běžném účtu základního fondu, ze kterého se hradí zdravotní péče. V roce 2023 tak bude muset sáhnout do rezerv ostatních fondů.
Na tiskové konferenci to v pondělí oznámil ředitel VZP Zdeněk Kabátek. Největší zdravotní pojišťovna sklízela kritiku za to, že by se u ní v tříměsíční oddlužovací akci mělo dál penále vymáhat.
Statisíce „onkologických“ brožur, ve kterých mimo předních českých lékařů figuroval také premiér Andrej Babiš (ANO), leží ve skladech. Brožury za 7 milionů pojišťovna VZP rozdá pouze zájemcům.
Úřad doporučil doplnit pod jméno premiéra Andreje Babiše (ANO) vládní funkci, aby bylo jasné, že „prostor mu není vyhrazen jako fyzické osobě, ale jako veřejnému funkcionáři stojícímu v čele vlády“.