Nácvik obrany Temelína: 'teroristé' zaútočili na jadernou elektrárnu, použili náklaďák i letadlo

OBRAZEM. Odvrácením simulovaného útoku letadla a kamionu na jadernou elektrárnu Temelín vyvrcholilo v úterý cvičení Safeguard Temelín 2017. Armáda a policie při něm nacvičovala obranu elektrárny před pozemním i vzdušným teroristickým útokem. Čtyři dny zde cvičilo 200 vojáků, policistů a specialistů ČEZ, řekl temelínský mluvčí Marek Sviták. Podle vojáků se stal námětem cvičení prosincový útok nákladním autem v Berlíně. Akce skončí ve středu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci a policisté nacvičovali ochranu jaderné elektrárny Temelín

Vojáci a policisté nacvičovali ochranu jaderné elektrárny Temelín | Foto: Václav Pancer | Zdroj: ČTK

„S cvičením jsme se trefili do toho, co je dnes ve světě aktuální," řekl ředitel elektrárny Bohdan Zronek.

Vojáci s policisty cvičili zásah proti nákladnímu autu, jež se snažilo prorazit zátarasy. Střílelo se, cvičně zasahoval i pyrotechnik. Na cvičení se z Boletic na Českokrumlovsku přesunulo k Temelínu 80 vojáků z aktivní zálohy, vybudovali dvě kontrolní stanoviště.

„Námět se zrodil v lednu pod vlivem útoku náklaďákem v Berlíně. Dostali jsme požadavek, abychom na tuhle hrozbu reagovali. Vymyslel jsem si tři simulované teroristické útoky a od útoku v Berlíně se mezitím odehrál útok v Londýně motorovým vozidlem, útok v Petrohradu na metro a ve Stockholmu. Ani jsme nebyli tolik dopředu před teroristy, z toho až zamrazí," řekl ředitel Krajského vojenského velitelství Alois Urban.

Vojáci a policisté nacvičovali ochranu jaderné elektrárny Temelín | Foto: ČTK Václav Pancer

Zásah proti malému dopravnímu letadlu L-410 směřujícímu na elektrárnu si vyzkoušeli vojáci 25. protiletadlového pluku ze Strakonic. Přivezli si zařízení pro odpalování raket i radar pro vyhledávání a zaměřování vzdušných cílů. Naváděcí radiolokátor s tříčlennou obsluhou zjistí cíle na vzdálenost 65 kilometrů, dostřel raket je do 23 kilometrů z místa zásahu, létají ve výšce od 25 metrů do 14 kilometrů. Rychlost střely je 700 metrů za vteřinu, váha 630 kilogramů.

Vojáci a policisté nacvičovali ochranu jaderné elektrárny Temelín | Foto: ČTK Václav Pancer

„V případě, kdy to národní zájem vyžaduje, jsme do 48 hodin nasazeni v místě a tady je to otázka několika minut, kdy jsme připraveni zasáhnout," řekl Lukáš Málek z protiletadlového pluku. Z něj přijelo 40 vojáků, které posílilo 13 členů aktivních záloh. Takzvanou stálou hotovost drží pro Temelín stíhači z východočeské Čáslavi. „Po startu letounů jsou tu řádově v minutách a jsou schopni zasáhnout i na dálku," řekl Sviták.

Temelín má za sebou tři cvičení tohoto druhu, opakuje je jednou za dva roky. „V nejvážnějším případě bychom uzavřeli elektrárnu a v areálu by zůstalo pouze několik desítek lidí zajišťujících provoz," řekl ředitel bezpečnosti elektráren ČEZ Roman Havlín.

Vojáci a policisté nacvičovali ochranu jaderné elektrárny Temelín | Foto: Martin Malý (ČOV)

Vojáci a policisté nacvičovali ochranu jaderné elektrárny Temelín | Foto: ČTK Václav Pancer

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme