Nákup Pandurů vyšetří společný česko-rakouský tým
Údajnou korupci českých politiků při nákupu obrněných transportétů pro armádu budou vyšetřovat Češi a Rakušané společně. Dohodu o tom dnes ve Vídni podepíše Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká.
Obsahem dohody je podle Renáty Vesecké i jmenný seznam členů společného vyšetřovacího týmu: „Vedoucím týmu za českou stranu bude policista, protože tak to vyžaduje i zákon. A za státní zastupitelství se tam budou podílet dva státní zástupci.“
Jejich jména Vesecká ale prozradit nechtěla. Společný postup detektivů podle ní zrychlí práci na objasnění případu. Způsob vyšetřování si ale stanoví sami členové týmu. Na nich také bude, zda se s rakouskými kolegy domluví na společném výslechu politiků.
„Dohoda nevymezuje konkrétní úkony, které budou prováděny v trestním řízení. Je to věcí pouze účastníků společného vyšetřovacího týmu. Ti si musí domluvit a stanovit způsob jakým bude vedeno dále dokazování,“ vysvětlila.
Vesecká současně upozornila, že všechny záležitosti, které se dotýkají korupce a které jsou zjištěny ex post, jsou problematické. „Nebude to objasněno za 14 dní, je to otázka dlouhodobějšího procesu,“ dodala Nejvyšší státní zástupkyně.
Předseda správní rady Transparency International Václav Láska se obává se, že tým vzniká pozdě, přibližně půl roku po medializaci celé události. „To znamená, že všichni podezřelí měli půl roku čas na to, kamuflovali a vymysleli náhradní verze.“
„Kauza Pandury už proběhla klasickým trestním řízením, takže výmluva na to, že čtyři měsíce probíhalo šetření a státní zastupitelství k němu nemělo žádný přístup, považuji za alibistickou a nevěrohodnou,“ dodal Láska.
Na možnou korupci při nákupu pandurů upozornil deník Mladá fronta Dnes. Zveřejnil tajně natočené rozhovory s bývalými manažery rakouské firmy Steyr, která transportéry vyrábí. Oba manažeři mluvili o provizích z obchodu pro politické strany.
Za 107 rakouských transportérů Češi zaplatili 14 miliard korun. Pandury tak byly třikrát dražší než stroje stejné značky pro portugalskou armádu, prý proto, aby mohly plavat a chránit vojáky v Afghánistánu. Potom se ukázalo, že k afghánské misi potřebují za další peníze zesílit pancíře, ale pak zase přestaly plavat.
Odvolání Vesecké
Dnešní podepsání dohody bude pro Renátu Veseckou zřejmě jedno z posledních klíčových rozhodnutí ve funkci Nejvyšší státní zástupkyně. V posledních dnech se vážně mluví o tom, že má být ještě před podzimními volbami ze svého místa odvolána.
Vesecká řekla, že nevylučuje, že to může znamenat i zastavení práce česko-rakouského týmu: „Měla by být jaksi být prostředkem, který by měl směřovat k objasnění trestné činnosti, ale samozřejmě je věcí každého nejvyššího státního zástupce, aby se eventuelně rozhodl, jakým způsobem by takováto dohoda měla existovat dál.“
„Protože je věcí nejvyššího státního zástupce a je v jeho pravomoci, aby takovéto dohody uzavíral. Eventuelně, aby činil jiné kroky, které se nějakým způsobem té dohody můžou dotknout,“ dodala.
Odvolání Vesecké žádá ministr vnitra a předseda Věcí veřejných Radek John. Mimo jiné proto, že nedostatečně využívá svého práva otevírat některé kauzy.
Šéf resortu Jiří Pospíšil Radiožurnálu řekl, že vhodným kandidátem by mohl být sedmatřicetiletý rodák z Plzně Pavel Zeman, který v současnosti působí na Nejvyšším státním zastupitelství a zároveň zastupuje Česko u evropského soudu v Haagu.