Teplé počasí škodí i historickým exponátům. Národní knihovna i Národní galerie chladí depozitáře

Větší náklady na udržení stálého klimatu nutného pro přechovávání vzácných uměleckých děl bude mít po současných teplých dnech Národní galerie v Praze. Mezi stovkami tisíc exponátů se nacházejí i vzácná historická díla, která musejí mít stálé klima. Přehřívají se i depozitáře Národní knihovny, které ale využívají k chlazení vodu z Vltavy.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Archivní záznamy v Českém rozhlase hned po nastěhování v roce 2000

Ilustrační foto. | Foto: Karel Kouba | Zdroj: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

„Teplota je pro naše knihovní fondy naprosto klíčová. Ideální, která by měla být v depozitářích, je kolem 20 stupňů Celsia. Uvádí se, že každé dva stupně nad tento ideál několikanásobně zvyšují riziko poškození papíru. Musíme depozitáře intenzivně chladit,“ řekl v pátek ředitel Národní knihovny Martin Kocanda.

3:07

‚Přístroje klimatizaci mají, lidé ne.‘ Nemocnice kvůli horku odkládají operace, pacienty ochlazují větráky

Číst článek

Depozitáře v Klementinu chladí speciální systém, který do objektu přivádí vltavskou vodu, depozitáře v Hostivaři se chladí standardní klimatizací.

„Čidla a měřáky ukazují úroveň teploty a vlhkosti a my je musíme udržovat v daném mantinelu,“ vysvětlil Kocanda. Depozitáře v Klementinu se nachází pod střechou, kam se přesunuly v rámci revitalizace a z obav o zatopení v nižších patrech při povodních.

„Pokud bychom pod střechami nechladili, pravděpodobně by tam teď teplota byla přes 40 stupňů,“ míní. V nižších podlažích podle něj silné klementinské zdi dokázaly teplotu chvíli udržet a nedocházelo ke skokovým nárůstům teploty. „Ale všechno má svá pro a proti,“ dodal.

Voda chladí knihy

Voda z Vltavy ochladí v pětisetmetrovém okruhu potřebné prostory a pak se zase do řeky vrací. Voda se ale musí vrátit tak, aby nebyla teplejší o více než o čtyři stupně. „Dnes je to kolem 15 stupňů a nesmí se vrátit teplejší než 19 stupňů. Kdyby se ukázalo, že je na výstupu teplejší, museli bychom ji dochladit,“ řekl ředitel.

Horko trápí i zvířata. V pražské zoo se ochlazují zmrzlinou ze zmražených ryb, ovoce a zeleniny

Číst článek

Vodou se ale chladí jen depozitáře a prostory s technikou. Kanceláře pro zaměstnance nelze podle Kocandy kvůli památkové ochraně opatřit chladícími přístroji či klimatizací. A mohutné klementinské zdi již podle něj současná vlna tepla dokázala prohřát.

Počasí zvyšuje návštěvnost

„Umělecká díla vyžadují specifické podmínky s ohledem na teplotu a vlhkost výstavních prostor. Současná extrémní horka ovlivňují klimatické podmínky expozic Národní galerie, je tedy nutné přistupovat ke zvýšenému chlazení, což samozřejmě zvyšuje i ekonomické náklady,“ uvedla mluvčí instituce Tereza Ježková.

Ta nejstarší středověká díla, plastiky i deskové malby jsou uloženy v Anežském klášteře na Starém Městě, staré evropské umění najdou lidé v několika palácích na Hradčanech.

V současném počasí, kdy lidé hledají útočiště před sluncem, se podle mluvčí lehce zvedla návštěvnost právě v palácích na Pražském hradě, tedy ve Šternberském, Schwarzenberském a Salmovském.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme