Návrat Istanbulské úmluvy. Zmocněnkyně pro lidská práva bude znovu usilovat o její ratifikaci

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková bude usilovat o obnovení ratifikačního procesu takzvané Istanbulské úmluvy proti násilí na ženách a domácímu násilí. Věří tomu, že by vláda i Senát mohly dokument projednat a také podpořit v prvním pololetí příštího roku. Šimáčková Laurenčíková to řekla na setkání s novináři při příležitosti pondělního Mezinárodního dne boje proti násilí na ženách.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková

Podle zmocněnkyně má český systém pomoci nedostatky | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Česko úmluvu podepsalo v roce 2016. Vláda s pokračováním ratifikačního procesu souhlasila loni v červnu, Senát však letos v lednu ratifikaci neschválil a zastavil.

39:31

Debatu o Istanbulské úmluvě ovlivnilo ‚posttotalitní myšlení‘, myslí si poslankyně. EU chystá náhradu

Číst článek

„Česká republika stále ještě neratifikovala Úmluvu Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí. Úmluva přitom řeší problémy včetně financování a dostupnosti služeb. Česko patří k posledním pěti zemím EU, které úmluvu neratifikovaly, ačkoliv ji vláda schválila loni v létě,“ uvedla zmocněnkyně. Dodala, že v Senátu dokument neuspěl o dva hlasy.

Podle šéfa odboru rovnosti žen a mužů úřadu vlády Radana Šafaříka je potřeba, aby vláda úmluvu projednala a znovu požádala o vyslovení souhlasu s ratifikací zákonodárce. Zmocněnkyně věří tomu, že kabinet dokument podpoří i podruhé.

„Je důležité znovu vést jednání s nově zvolenými senátorkami a senátory a pokusit se o ratifikaci. I pod vlivem událostí posledních měsíců, které dostaly do pozornosti veřejnosti, že domácí násilí na dětech, ženách a starších lidech je obrovský problém, který je příčinou dalších patologií... O ratifikaci v tomto volebním období by měl rozhodnout první půlrok příštího roku, kdy by bylo dobré zvládnout oba kroky - jak projednání ve vládě, tak i následné hlasování v Senátu,“ řekla zmocněnkyně.

Připomněla kauzy zneužívání dětí či případy znásilnění, za která minulý týden poslal nepravomocně soud na pět let do vězení psychiatra Jana Cimického.

Tisíce lidí protestovaly ve Francii proti násilí na ženách. Demonstrace vyvolal případ Gisèle Pelicotové

Číst článek

Podle odpůrců je Úmluva Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí nadbytečná, obsahuje genderovou ideologii, staví ženy proti mužům a Česko vše ve svém právu už má. Podle zastánců naopak přijetí dokumentu představuje závazek, že Česko služby pro potřebné zajistí a že násilí v zemi je nepřijatelné.

V úmluvě se státy zavazují mimo jiné k uzákonění opatření proti násilí, k prevenci i k vyčlenění peněz na služby. Počítá se se školením zdravotníků, policistů či soudců. Vzniknout by měla centra s lékařskou pomocí pro oběti sexuálního násilí, dostupná by měla být právní a psychologická podpora či azylové domy.

Text zmiňuje, že do prevence by se měli zapojit i muži a chlapci. Pracovat by se mělo i s násilnými osobami.

Dokument odsuzuje domácí násilí, sexuální obtěžování, znásilnění, nucené sňatky, takzvané zločiny ze cti či mrzačení genitálií. Násilí vůči ženám vnímá jako porušování lidských práv a diskriminaci a poukazuje na to, že ženy bývají mnohem častěji obětí domácího a sexuálního násilí než muži i obětí masového znásilňování v ozbrojených konfliktech.

Podle zmocněnkyně má český systém pomoci nedostatky. Zajištěná není dostupnost služeb pro oběti či programů pro násilné osoby, nejisté je financování. Existuje jediné centrum pro oběti sexuálního násilí v Praze. Utajené azylové domy jsou jen v Praze a Brně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme