Naši chemici na cestě do Kuvajtu
Elitní jednotka chemické ochrany z Liberce odletěla v noci do Kuvajtu. 226 vojáků české armády se tam zapojí do protiteroristické operace Trvalá svoboda. Na starém ruzyňském letišti v Praze se s nimi večer rozloučil prezident Václav Havel. Deset našich chemiků už teď na základně Daha připravuje pro zbývající část roty zázemí.
Podle prezidenta Václava Havla účast našich vojáků v operaci Trvalá svoboda ukazuje na to, že naše země cítí spoluodpovědnost za stav světa a stojí na straně svobody a lidské důstojnosti proti barbarství.
Posláním protichemické jednotky v Kuvajtu je hlavně průzkum a monitoring v případě použití chemických nebo biologických látek. Podle náčelníka generálního štábu Jiřího Šedivého se naše jednotka osvědčila už v mnoha zahraničních misích - naposledy na cvičení v Turecku. "Byla nasazena i v mírové misi na Balkáně, takže to je velmi velká skupina velmi zkušených lidí, a ta část, která je podporuje z jiných součástí Armády České republiky, to jsou rovněž většinou lidé, kteří jsou schopní, znají svůj úkol a už byli v zahraničních misích".
S nebezpečím cesty do krizové oblasti jsou vojáci smíření - jak nám řekli - daleko těžší je to ale pro jejich příbuzné.
"Rodiče se tady s tím museli smířit, není to jednoduché pro nikoho kdo má nějakou rodinu, možná těžší je to pro lidi, kteří jsou ženatí."
"Manželka se s tím musela smířit, nic jiného jí nezbylo, ale brali jsme se v době, když už jsem byl voják, kdy jsem sloužil u téhle jednotky, věděla, koho si bere, takže tam není problém v tomhle."
"Maminka si na to zvykla, řekla: je to tvoje práce, dělej jak ji umíš nejlíp."
Podle zastupujícího velitele jednotky Jiřího Mitbauera mají vojáci obavy hlavně z klimatických podmínek v Kuvajtu. Teploty se tam pohybují kolem padesáti stupňů a všudypřítomný velmi jemný písek by mohl poškodit přístroje, které jsou pro práci chemiků nezbytné.
Na cestu se už v neděli vydalo také prvních pět členů 6. polní nemocnice, která bude působit v Afghanistánu. Další lékaři, zdravotníci a doprovodná ochranná jednotka je budou následovat nejpozději do tří týdnů. Celkem se do mírové operace OSN zapojí 200 vojáků české armády. Velitel polní nemocnice Jindřich Sita Radiožurnálu řekl, že čeští lékaři budou hlavní zdravotnickou součástí celého kontingentu. "čili my jedeme plnit tři úkoly pro misi ISAF, pro misi Enduring Freedom ale rovněž budeme poskytovat humanitární pomoc pro místní obyvatele."
Význam této mise přiblížil lékař, který se jí účastní, Igor Krivosucký: Jde o určitou skupinu mezinárodních jednotek armádních, které mají zabezpečit bezpečnost Afghánistánu po válce s Talibanem a Al Káidou do doby, než se v Afghánistánu ustanoví regulérní vláda a parlament." Jak dále doktor Krivosucký dodává, náplň činnosti našich lékařů není ještě zcela známa: "To se upřesní až na místě."