Naši pomoc při případné akci proti Iráku schválili i poslanci

Po Senátu také Poslanecká sněmovna schválila českou pomoc v případné vojenské akci proti Iráku. Na základě mandátu OSN by se do akce zapojila česká protichemická jednotka, která je nyní v Kuvajtu. O jejím nasazení by rozhodla vláda usnesením, a to po novém aktu Rady bezpečnosti OSN.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Naši chemici v Kuvajtu při speciální očistě

Naši chemici v Kuvajtu při speciální očistě | Foto: Armáda ČR

Naše protichemická jednotka by mohla jít do záchranných a humanitárních prací i bez mandátu OSN, pokud Irák při vojenské akci použil zbraně hromadného ničení proti civilistům nebo spojeneckým silám.

Jednání se v dolní komoře parlamentu nečekaně zdramatizovalo ve čtvrtek večer, a to kvůli nejednotnému postoji vládní koalice. Místopředseda ODS Petr Nečas nařkl premiéra Vladimíra Špidlu ze slabosti a prohlásil, že vznikla vládní krize. Občanští demokraté poté vyzvali šéfy vládních stran k jednání o řešení situace, Špidla to ale odmítl jako bezpředmětné.

Spory ve sněmovně se týkaly podmínek, za nichž by se čeští vojáci měli do protiirácké akce zapojit. Kompromisem se stál lidovecký návrh, podle něhož by vláda svým usnesením konstatovala, zda mandát OSN (pro případný zásah) trvá.

Páteční ráno přineslo rozuzlení. Podmínka ODS, aby vládní koalice hlasovala jednolitě byla splněna. Předseda ODS Mirek Topolánek uvedl, že po večerní schůzce premiéra a předsedy ČSSD Vladimíra Špidly s předsedou KDU-ČSL Cyrilem Svobodou budou vládní poslanci hlasovat jednotně. ODS tak mohla návrh podpořit návrh také.

Nejsilnější opoziční strana současně vyjádřila překvapení nad tím, že premiér Špidla nechtěl přijmout ve čtvrtek večer její nabídku k jednání ve chvíli, kdy význačná část poslanců vládní koalice zpochybnila rozhodnutí vlastní vlády v tak závažné věci, jako je zapojení české protichemické jednotky do operace v Iráku.

Je pravděpodobné, že skupina 107 vojáků do Kuvajtu pro posílení naší roty protichemické obrany odletí koncem ledna. Oznámil to ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Celkem by tak v Perském zálivu mělo být 358 českých vojáků. Ministr chce ještě dnes svolat poradu velitelů generálního štábu, aby plány případného nasazení našich vojáků v Iráku upřesnili.

Milan Kopp, Milada Richterová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme