NBÚ začne s prověrkami kvůli jaderné bezpečnosti. Počítá s tím nový atomový zákon

Zhruba 3000 lidí budou muset v následujících třech letech získat bezpečnostní prověrku kvůli novému atomovému zákonu. Zákon bude účinný od ledna a zpřesňuje také požadavky pro provoz i výstavbu elektráren. Vznik nových bloků podle Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) neurychlí. Některá ekologická sdružení kritizují, že ani nová norma neumožní veřejnosti účastnit se řízení o umisťování jaderných zařízení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Temelín, reaktorová část.

Jaderná elektrárna Temelín, reaktorová část. | Foto: Filip Jandourek

Do životně důležitých prostor pro bezpečnost českých jaderných elektráren vstup už jen s prověrkou. Novinka se nejvíc dotkne ČEZu, který odhaduje, že doklad o bezpečnostní způsobilosti bude muset získat nejméně 2000 jeho zaměstnanců.

„V praxi je to určitě reaktorový sál, jsou to takzvané blokové dozorny, tedy velíny, ale i některé další místnosti a prostory, ve kterých jsou umístěné velmi důležité systémy nebo například jaderný materiál,“ vyjmenovává mluvčí Jaderné elektrárny Temelín Petr Šuléř, do kterých prostor budou moci vstoupit jen lidé s prověrkou.

„Operátoři už v současné době bezpečnostní prověrky mají, ale bude se to týkat i některých správců zařízení a některých strojníků,“ dodává Šuléř.

NBÚ kvůli prověrkám přijme nové zaměstnance

Prověrku musejí nově získat i někteří dodavatelé a také inspektoři Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. V zákoně se uvádí, že na to budou mít od 1. 1. 2017 tři roky. O vydání dokladu o bezpečnostní způsobilosti fyzické osoby požádají Národní bezpečnostní úřad (NBÚ). Tomu tak přibude velké množství práce, proto po Novém roce přijme devět nových zaměstnanců.

„Už jsme vedli s odpovědnými lidmi z ČEZu jednání a jsme dohodnutí, že to celé rozložíme do toho přechodného tříletého období, abychom to zvládli,“ říká mluvčí NBÚ Radek Holý.

NBÚ odhaduje, že žadatelů budou zhruba 3000, tedy o tři stovky víc, než se původně předpokládalo. Prověrka bude platit pět let.

Výstavbu jaderných elektráren asi nový zákon neurychlí

Nový atomový zákon nahrazuje normu z roku 1997, která byla podle předkladatelů zastaralá. Převádí do české legislativy evropské směrnice, zpřesňuje technické požadavky a pravidla pro provoz stávajících i spouštění nových bloků jaderných elektráren.

„Zákon dává daleko detailnější vodítko k tomu, co všechno se požaduje, a tím pádem dává také státnímu dozoru lepší nástroj, jak vymáhat. Velmi důkladně popisuje, co všechno se musí, bude pro toho žadatele prokazatelně náročnější těm ustanovením vyhovět,“ říká předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a středočeská zastupitelka za hnutí Starostové Dana Drábová.

Dana Drábová | Foto: Jana Trpišovská

Zákon podle ní neurychlí ani výstavbu jaderných elektráren. Hlavní jeho přínos vidí v tom, že Česko zohlední vývoj v oblasti regulace jaderných rizik za posledních 20 let. K normě mělo už při jejím projednávání výhrady Sdružení pro záchranu prostředí Calla. Vadí mu, že vylučuje účast veřejnosti při rozhodování o umístění jaderných zařízení.

„Potom, když už se o tom rozhoduje v územním řízení, tak stavební úřad pouze přejímá rozhodnutí SÚJB. Pak ty obce a ostatní se můžou vyjadřovat jen k tomu, jestli ty baráky budou zelené nebo červené, a ne k otázkám jaderné bezpečnosti,“ říká předseda sdružení Calla Edvard Sequens. Za nízkou považuje výši odpovědnosti provozovatele zařízení za případnou jadernou škodu.

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme