Česko zaostává za většinou Evropy při získávání energie z větru. Aktuální analýza portálu Fakta o klimatu přitom ukazuje, že právě větrná energie zajistí v budoucnu cenově dostupnou elektřinu.
Předpokládá se, že v energetickém mixu Česka výrazně posílí jaderné a obnovitelné zdroje. Nahradit mají uhelné elektrárny, z nichž se zatím vyrábí nejvíc, skoro polovina elektřiny, v zemi.
Reaktor má výkon 1,6 gigawattu a je první jadernou elektrárnou ve Finsku za více než čtyři desetiletí a v Evropě první za 16 let. Původně měla být elektrárna spuštěna v roce 2009.
Podle ČEPS by už v roce 2030 výroba elektřiny spolu s běžným importem nestačila na pokrytí spotřeby Česka po dobu 105 hodin za rok. Tento „nedostatek“ jen přitom přípustný jen po dobu 15 hodin.
Ruské bombardování ve středu přerušilo dodávky elektřiny prakticky na celé Ukrajině. V mnoha městech netekla ani voda. Podle českého velvyslance v Kyjevě to ale Ukrajince nezlomí.
Na projektu se bude podílet společnost ČEZ a Ústav pro jadernou bezpečnost Řež. Hlavním cílem je do patnácti let postavit první takový reaktor svého druhu v Evropě poblíž Jaderné elektrárny Temelín.
Pokud by k omezení rychlosti došlo, byl by to obrovský průlom. Z možnosti brázdit autem dálnice stylem „co to dá“ se totiž stal v Německu od dob masového rozšíření aut důležitý symbol blahobytu.
Francouzská společnost RTE před tímto stavem varovala už několik měsíců. Upozorňovala, že může nastat problém v momentě, kdy se sejde plánovaná odstávka jaderných bloků a chladnější počasí.
Právo píše o nezájmu o budoucí byznys s léčebným konopím, pěstitele odrazuje hlavně zdlouhavý povolovací proces. Deník N informuje o tom, že lékaři už nemají využití pro statisíce rychlotestů z Číny.
Rozvoj jaderné energetiky, ale i dalších energetických zdrojů je klíčovou otázkou, která čeká na rozhodnutí současné vlády. Měli bychom stavět nové bloky jaderných elektráren Dukovany a Temelín?
Zhruba 3000 lidí budou muset v následujících třech letech získat bezpečnostní prověrku kvůli novému atomovému zákonu. Zákon bude účinný od ledna a zpřesňuje také požadavky pro provoz i výstavbu elektráren. Vznik nových bloků podle Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) neurychlí. Některá ekologická sdružení kritizují, že ani nová norma neumožní veřejnosti účastnit se řízení o umisťování jaderných zařízení.
Obyvatelé Švýcarska ve všelidovém hlasování odmítli iniciativu zelených, kteří chtěli zkrátit životnost pěti jaderných elektráren v zemi na nejvýše 45 let a zároveň zakázat výstavbu nových. Pokud by voliči návrh v referendu schválili, museli by se tři z celkových pěti elektráren zavřít už příští rok, čtvrtá v roce 2024 a poslední v roce 2029. Uvedená pětice momentálně vyrábí skoro polovinu švýcarské elektřiny.
V Jaderné elektrárně Dukovany skončila odstávka čtvrtého výrobního bloku, trvala 99 dní. Najíždění bloku muselo být minulý týden přerušeno kvůli závadě na řídicí skříni pojišťovacího ventilu parogenerátoru. Výkon v bloku nyní zvyšovali energetici od pátku. První turbína k němu byla připojena dnes v noci, druhá po poledni.
Elektřiny z jádra by ve světě mohlo být do roku 2035 skoro o polovinu více než nyní. Odhaduje to Světový jaderný svaz. Ten růst kapacity elektráren zdůvodňuje snižováním emisí skleníkových plynů. Některé země ale od jaderného programu zcela odstupují.
Vládní koncepce rozvoje jaderné energetiky počítá se stavbou dvou nových bloků v elektrárnách Dukovany a Temelín. Dnes to při návštěvě Dukovan řekl premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD. Stavba prvního z bloků pravděpodobně začne vzhledem ke stáří elektrárny v Dukovanech. K projednávání Národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky se vláda vrátí 3. června.
Francouzská policie vyšetřuje tři žhářské útoky poblíž jaderných elektráren. Neznámí pachatelé podpálili stanice pro měření radioaktivity. Dvě z nich zničili, třetí poškodili.
Některé belgické jaderné elektrárny by za určitých okolností nemusely vydržet pád letadla po vzoru katastrofy airbusu společnosti Germanwings. Připustila to firma Electrabel, která elektrárny provozuje. Firma podle deníku Le Soir uvedla, že zásah letadlem by nutně nemusel vést k jaderné katastrofě.
Francouzské firmy mají zájem se zúčastnit renovace a dostavby jaderných elektráren Temelín a Dukovany. Po setkání s premiérem Bohuslavem Sobotkou z ČSSD to potvrdil francouzský ministerský předseda Manuel Valls.
Situace na Ukrajině je podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka jasným argumentem pro dostavbu jaderných elektráren v Temelíně a Dukovanech. Řekl to dnes na diskusním fóru o dodávkách plynu do Evropy, kde zdůraznil, že právě jádro by mohlo pomoci vyvážit závislost na ruském plynu. Společnost ČEZ přitom v dubnu zrušila plánovanou dostavbu Temelína po té, co vláda oznámila, že nebude rozvoj jaderné energetiky finančně podporovat.
Británie uzavřela lukrativní zakázku na stavbu dvou nových jaderných bloků. Náklady na jejich výstavbu mají v přepočtu dosáhnout téměř půl bilionu korun. Je to první podobná zakázka v Evropě od fukušimské havárie před dvěma lety.
Japonci od zítřka uzavřou svůj poslední jaderný reaktor. Budou na něm totiž probíhat bezpečnostní zkoušky. Země tak na nějaký čas zůstane zcela bez atomové energie. Poslední dva bloky elektrárny Ohi byly jediné, které od fukušimské katastrofy v Japonsku fungovaly.
V poničené japonské elektrárně Fukušima řeší další havárii. Z jednoho z reaktorů tam totiž uniká pára. Podle společnosti ale není radioaktivní. Fukušimu před více než dvěma lety poškodilo zemětřesení a tsunami. Od té doby je elektrárna a její okolí uzavřené. Stabilizovat poničené zařízení bude podle odhadů trvat ještě minimálně dalších 40 let.
České firmy se zavázaly dodat zařízení pro jaderné elektrárny v Rusku, které staví ruská společnost Rosatom. Sérii smluv s Rosatomem podepsali zástupci firem Arako, Chladící věže Praha a Sigma.