Nečas a Paroubek se chystají na poslední duel před volbami
Tečkou za předvolebními duely dvou hlavních politických protivníků bude dnešní debata Jiřího Paroubka a Petra Nečase v České televizi. Včera se lídři ČSSD a ODS utkali také v debatě v Českém rozhlase.
Včerejší duel, který se odehrál v atriu Českého rozhlasu v Praze, byl mnohem vyhrocenější než ten, který se odehrál v neděli na Primě. „Osobní invektivy, které tam padaly, mi přijdou zbytečné. Je ale třeba dodat, že konfliktní argumentace je často pro diváky nebo posluchače zajímavější, než dva monology,“ poznamenal Tomáš Trampota z katedry mediálních studií Fakulty sociálních věd UK v Praze.
Tomáš Trampota z katedry mediálních studií Fakulty sociálních věd UK ve Světě o osmé.
Vyhrocenější argumentace podle něj může strhnout některé nerozhodnuté voliče. „Ale nedomnívám se, že by tato strategie byla efektivní pro všechny sociální vrstvy. Někteří voliči se mohou tímto nechat strhnout a mohou vnímat razantnějšího vůdce jako politika svého srdce,“ řekl Trampota.
Řada voličů ale může mít jiný názor. Pro může být lídrem spíše člověk, který naopak kontroluje emoce, který je nad věcí a nenechá se strhnout k emotivnějším projevům.
„Například včera jsem cítil určité rozkolísání a ztrátu rovnováhy pana Nečase v momentě, kdy na něj pan Paroubek zaútočil první invektivou ohledně lovu sekretářek. Tam bylo znát, že reakce přišla od pana Nečase trochu pozdě. Z jeho hlasu jsme mohli také zaznamenat zvýšenou nervozitu,“ řekl Trampota.
Jako chybnou reakci pak vnímá také odpověď Jiřího Paroubka starší ženě, která se ho ptala, proč se jí snaží uplatit třináctým důchodem. Paroubek jí odvětil, že vzhledem k tomu, že je důchodkyně v modrém tričku, tak ani nemůže čekat, že by to pochopila.
„Politik by si měl vážit názoru každého potencionálního voliče a každého občana České republiky. Jeho reakce mi přišla opravdu podrážděná. Emoce trochu nezvládl.