Nečas má před víkendovým kongresem podporu už 9 regionů včetně Prahy
Petr Nečas je stále jediným kandidátem na předsedu ODS, o kterém bude o víkendu rozhodovat kongres strany v Brně. Zatím může počítat s podporou 9 regionů. Dnes se k těm, které ho podpoří, přidala jihočeská ODS, Plzeň a také Praha. Nečas pokládá své šance na znovuzvolení za vyrovnané.
V čele strany Nečase i nadále chtějí občanští demokraté v Jihomoravském, Karlovarském, Jihočeském, Moravskoslezském, Olomouckém, Plzeňském a Zlínském kraji, na Vysočině a v Praze. Velkou podporu měl Nečas například v Jihomoravském kraji, kde mu dalo hlas 86 procent delegátů. V Libereckém, Královéhradeckém a Pardubickém regionu ale nominaci nedostal.
„Já samozřejmě vnímám i kritiku vůči své osobě. Ne každý mě podporoval, to je naprosto logické, ne každý mě podporuje. Na druhou stranu cítím od významné části členské základny podporu, abych pokračoval v pozici předsedy ODS a předsedy vlády,“ prohlásil Nečas.
Hostem pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu byl Stanislav Balík, vedoucí katedry politologie Masarykovy univerzity v Brně
Regionální sněm v Českých Budějovicích potvrdil také nominace na posty místopředsedů. „Na pozici prvního místopředsedy navrhuje mě jako předsedu jihočeské ODS a na pozice řadových místopředsedů kolegy Pavla Blažka, Tomáše Chalupu, Jiřího Pospíšila a paní Miroslavu Němcovou,“ řekl předseda regionálního sdružení ODS a ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.
Na regionálním sněmu v Praze získal Nečas podporu 65 z 95 delegátů. Premiér přijel osobně pražské občanské demokraty požádat o podporu. Spolustraníkům řekl, že se teď musí změnit styl politiky ODS a také způsob komunikace s voliči.
Při volbě prvního místopředsedy podpoří ODS v Plzeňském kraji ministra průmyslu a obchodu Martina Kubu. Na tři místopředsedy navrhuje regionální sněm šéfa plzeňské krajské organizace Jiřího Pospíšila, šéfku sněmovny Miroslavu Němcovou a ministra životního prostředí Tomáše Chalupu.
Svoboda obhájil svou pozici
Svou pozici obhájil i Nečasův spojenec, pražský primátor Bohuslav Svoboda. Na sněmu totiž neprošel návrh jeho oponentů, aby se převolilo vedení krajské organizace.Středočeská ODS ale dnes večer ani po třech kolech hlasování kandidáta do čela strany nevybrala. V tajném hlasování 126 delegátů nikdo z trojice Petr Nečas, Pavel Blažek a Jiří Pospíšil nedostal nadpoloviční většinu hlasů.
"Středočeská ODS je dlouhodobě velmi zvláštní organizací v rámci celé strany. Už v období Topolánkovy vlády vzešel odpor proti němu ze Středočeského kraje," okomentoval výsledek sněmu Stanislav Balík, vedoucí katedry politologie Masarykovy univerzity v Brně, a dodal:
"Podpora z regionálních sněmů ale neznamená, že nemůže přijít velké překvapení na celostátním kongresu. Delegáti se mohou emancipovat a výsledky mohou být úplně jiné, než naznačují krajské nominace."
Do nejvyšších pater ODS znovu míří také Ivan Langer. Bývalý ministr vnitra získal nominaci do výkonné rady občanských demokratů, kterou musí nadcházející kongres potvrdit. Langer to ale nepovažuje za návrat do veřejných funkcí:
Langer prý vysokou politiku neplánuje
„Myslím, že mě lidé mohou mít rádi, nemusí mít rádi, ale jednu věc mi nikdo nikdy neupíral, a to je pracovitost hraničící až s workoholismem. ODS musí zlepšit svoji komunikaci a prezentaci vládní politiky a současně také své fungování uvnitř ODS jako takové. A v tomto smyslu nominace, které jsme udělali směrem k předsedovi a místopředsedům, mě naplňují optimismem, že se to dá zvládnout,“ řekl Langer.
Ivan Langer má nádech kmotrovské politiky, byť se to neprokázalo. Voliči ho "vykroužkovali" a ve sněmovních volbách v roce 2010 propadl.
„Je to hodně zvláštní signál ze strany ODS. Nepřeceňoval bych význam členství ve výkonné radě ODS, na druhou stranu je ale hodně zvláštní, že tento člověk, který fatálním způsobem selhal v poslední volbách v roce, chce uvnitř strany opět výrazně působit,“ řekl Balík.
O předsedovi ODS bude kongres strany rozhodovat o víkendu v Brně.