Nejvíce Vietnamců míří do Německa a Česka
Ukrajina, Slovensko a Vietnam. To jsou země, ze kterých do Česka nejčastěji míří migranti. Ke konci roku 2010 u nás podle statistiků žilo přes 420 tisíc cizinců. Z toho 60 procent jsou právě zmíněné národnosti.
Například pro Vietnamce je Česko jednou z nejpřitažlivějších destinací, říká Daniel Chytil z Českého statistického úřadu:
„Sice v celkových počtech má Německo více Vietnamců než my, ale tím, jak má obrovský počet migrantů, tak Vietnamců je tam jen v řádu jednotek procent. Ale u nás jsou Vietnamci třetím nejčastějším státním občanstvím."
"A kromě Německa a České republiky už v žádných jiných zemích EU nejsou větší počty Vietnamců než, řekněme, 5 tisíc,“ uvedl Chytil.
Silné produktivní ročníky a trvalý pobyt
V ozvěnách dne pak Chytil poznamenal, že Ukrajinců u nás žilo na konci roku 2010 necelých 125 tisíc, Slováků 72 tisíc, Vietnamců 60 tisíc. „Počet nelegálních migrantů odhadnout neumíme. Liší se to, různí odborníci odhadují různá čísla - od nízkých po velmi vysoká - a netušíme, ke kterému se přiklonit.“
„Věková struktura cizinců je odlišná od struktury celkové populace tí, že jsou silné ročníky v produktivním věku, tedy od 20 do 50 let. U Ukrajinců a Moldavanů i nadále setrvává krátkodobost pobytu, ale u Vietnamců je vysoký podíl trvalého pobytu – mají ho zhruba dvě třetiny,“ uvedl Chytil.
„Mění se fenomén krátkodobé pracovní migrace, kdy k nám ze západní Ukrajiny k nám jezdili sezónní pracovníci na snahu pobývat zde na základě trvalého pobytu.“
Jak také Daniel Chytil připomněl, vzdělanostní struktura cizinců víceméně odpovídá struktuře většinové populace. “Úroveň výdělku neodpovídá příliš odpracovaným hodinám. Například Vietnamci pracují v průměru až 54 hodin týdně, což je opravdu moc a výdělky mají vyšší než Ukrajinci nebo Moldavci, ale v průměru to není ani 20 000 korun."