Žiji zombie život, zakázky byly krystalicky transparentní, Homolce jsem zajistil prosperitu, hájil se Dbalý
Vedl jsem tým inteligentních lidí, přes jehož vůli nebylo možné tlačit mnou vybrané projekty, natož se na nich obohacovat, uvedl v závěrečné řeči před soudem exředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý, obžalovaný z korupce. Údajnou manipulaci se zakázkami na digitalizaci chorobopisů a nákupu gama nože Dbalý označil slovem „invence", k níž podle něj nedošlo. Posledních 5 let lékař podle svých slov žije kvůli trestnímu stíhání „zombie“ život.
„Obžalobou je nám připisována invence při plánování dvou projektů. Nic takového nebylo možné,“ uvedl Dbalý a popsal systém, jakým se v nemocnici schvalovaly tendry.
Exředitel Nemocnice Na Homolce přednášel u Městského soudu v Praze závěrečnou řeč skoro hodinu. Měl ji připravenu na několika ručně popsaných listech. Soudní senát se snažil přesvědčit, že ve své funkci nemohl ovlivňovat žádné zakázky, natož za ně brát úplatky.
VIDEO: Kvůli ‚těžké nemoci‘ ho nelze stíhat za úplatky. Na adresu své firmy ale podnikatel Janiga dochází
Číst článek
'Nebylo možné se obohatit'
„Nebylo možné se při realizaci nějakého projektu obohatit,“ uvedl Dbalý s tím, že v nemocnici pracuje řada inteligetních lidí. „Nikdy jsem o žádném projektu předem sám nerozhodl, neprosadil jsem ho přes vůli ostatních spolupracovníků, to nebylo možné,“ tvrdil.
Pochválil se také za to, jak nemocnice za jeho vedení prosperovala. „Podařilo se nám zajistit ekonomickou prosperitu nemocnice, byla v pozitivních číslech, umisťovala se na předních místech v žebříčku nemocnic,“ vypočítal.
A pozitivně zhodnotil i zakázky na digitalizaci chorobopisů a nákupu gama nože, kvůli nimž je souzen. „Po pěti letech, co žiji zombie život, nemám mnoho důvodů k radosti. Chtěl bych zdůraznit, že jsem pyšný na to, že se nám podařilo zrealizovat nákup gama nože, a to zcela krystalicky transparentně, a že se nám podařilo výrazně zefektivnit cirkulaci zdravotnické dokumentace,“ řekl Dbalý.
Dbalému hrozí 10 let
Podle státního zástupce Zdeňka Matuly si však za ně vzal úplatky za desítky miliónů korun. Exřediteli nemocnice kvůli tomu navrhl 10 let za mřížemi. Dbalý v závěrečné řeči na státního zástupce opakovaně útočil. Má podle něj „zcela zkreslené vidění světa, protože nikdy žádnou firmu neřídil, tím spíše nemocnici.“
Někdejší ředitel Homolky opět zpochybnil klíčový důkaz rozsáhlého korupčního případu - svůj deník. Do něho si podle obžaloby zapisoval údaje o úplatcích, schůzkách nebo nákupech luxusního zboží. Dokument však, jak se Dbalý snažil přesvědčit soud, nelze vnímat jako odraz reality. „Bibli věří 2 miliardy lidí, přitom 80 procent údajů v ní je nepravdivých,“ pomohl si Dbalý přirovnáním.
V závěrečné řeči diář cupovali i další obžalovaní, mezi nimi i chirurg a do současnosti zaměstnanec Homolky Michal Toběrný. „Text vytvořil paranoidní narcistní člověk, jehož všichni ohrožují, usilují o jeho místo ředitele, o všem rozhodoval, všichni mu nosili peníze, které se hromadily u něho, on všemu velel a všechno rozhodoval, on byl ten boss. Ať si na to každý udělá svůj názor,“ řekl v závěrečné řeči.
Text podle něj Dbalý mohl plánovat jako prostředek k vydírání lidí, o nichž byl přesvědčen, že se tlačí na jeho místo.
Jakékoliv úplatky odmítli Dbalý s Toběrným i v souvislosti se zakázkou na nákup Leksellova gama nože za 140 milionů korun. Exředitel Homolky poukázal, že společnost Transkontakt Medical byla jediným dodavatelem, který mohl přístroj pro nemocnici pořídit.
Kauza Nemocnice Na Homolce
- Kauzu Nemocnice Na Homolce policie rozdělila na tři okruhy. První se týká digitalizace chorobopisů za 146 milionů korun a nákupu gama nože za 140 milionů korun, z něhož se již u soudu zpovídá Dbalý a dalších šest lidí. Do Dbalého kapsy mělo jít 28 milionů.
- Druhá část kauzy se týká poradenských zakázek. Policie kvůli nim vedle exšéfa Homolky obžalovala advokáta Davida Michala či účetní Emilii Bialešovou a další tři lidi. Obvinění si mezi sebou údajně předali úplatky v celkové výši přes deset milionů korun a nemocnici způsobili škodu 50 milionů korun.
- Dbalého a další čtyři lidi policisté ve třetí větvi kauzy obvinili v únoru 2016. Případ se týká tří okruhů veřejných zakázek. Jedním z nich jsou poradenské služby, druhým dodávka pro pracoviště navigované chirurgie a třetí poskytování správy a vývoje aplikací.
- Vyšetřování a soudní rozhodování v kauze se přibližně o rok zbrzdilo. Dbalý kvůli údajným psychickým potížím nemohl chodit k hlavnímu líčení ani se seznamovat se spisem. Detektivové ho kvůli tomu sledovali, a státní zástupce dokonce navrhl, aby se vrátil do vazby. Exředitel Nemocnice totiž podle něj simuloval. „Sledování ukázalo, že obviněný neuvádí svému lékaři a orgánům činným v trestním řízení pravdu,“ konstatoval. Soud nakonec návrh na vzetí Dbalého do vazby zamítl, lékař si na sledování stěžuje u Ústavního soudu.
'Trest jako za vraždu'
Státní zástupce pro Toběrného kvůli údajné korupci a manipulaci se zakázkami žádá devět let vězení. „Podobné trestní sazby se navrhují za vraždu, velezradu nebo terorismus,“ postěžoval si lékař.
Dbalý s Toběrným podle policie dostali díky manipulaci se zakázkou na digitalizaci chorobopisů úplatek bezmála 6 milionů korun. Nemocnici tím podle vyšetřovacího týmu způsobili škodu 57 milionů. Tendr podle policie získalo účelově vytvořené sdružení DISOL Group, z něhož pak peníze měly proudit k lékařům.
Zakázka na digitalizaci 75 milionů papírových chorobopisů probíhala již v roce 2009. Kromě Dbalého a Toběrného v této části kauzy figuruje tehdejší úředník ministerstva zdravotnictví Pavel Kocourek a předseda představenstva společnosti Holte Medical Petr Kutil.
Podle obžaloby vymysleli, že tendr vyhraje jimi ovládaná firma DISOL, ale práci udělá za mnohem nižší cenu subdodavatel. Rozdíl pak měl připadnout jim. Dalším obviněným je Kutilův známý Tomáš Kadlec, který se stal jediným jednatelem údajně nastrčené firmy DISOL.
Po otevření obálek s nabídkami vyšlo najevo, že jiná firma nabídla nižší cenu než „jejich“ DISOL. Podle vyšetřovacího týmu se tak rozhodli vyřadit ji pro nesplnění zadávacích podmínek, což se také nakonec povedlo. DISOL nakonec zakázku vyhrál s nabídkou přes 150 milionů, přitom vyřazená firma nabídla 94 milionů. Z rozdílu státní zástupce vycházel při počítání údajné škody.
Kvůli údajné korupci čelí bývalý ředitel nemocnice ještě dvěma dalším trestním stíháním. V dubnu začal městský soud projednávat případ týkající se smluv na poskytování právnických služeb uzavřených mezi lety 2008 a 2011. Ve třetí kauze související mimo jiné s dodávkou pro pracoviště navigované chirurgie ještě státní zástupce nepodal obžalobu.